ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 13:46

"Amerika ve Türkiye’nin işbirliği artabilir"


Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin önemli olduğunu kaydederek, "Bölgede Amerika ve Türkiye’nin işbirliğinin artacağına yönelik çok ciddi sinyallerin olduğunu görüyoruz." dedi.

Moral FM’de Sabah Gündemi programına konuk olan Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Başbakan Erdoğan’ın iş adamlarıyla birlikte ABD ziyareti ve ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesini değerlendirdi. Güldağ, ABD’nin Avrupa ile yapacağı Serbest Ticaret Anlaşması (STA)’nın Türkiye’yi de etkilediğini söyleyerek, "ABD’nin Türkiye’ye yardım etmek istediğini biliyoruz. Ve Türkiye, ABD’nin Avrupa ile yapacağı STA’ya dahil olmazsa Amerikan malları bizim ülkemize gümrüksüz girecek. Bizim ürünlerimiz ise ABD’ye gümrüklü girecek. Bu durumda bizim ihracatımızı olumsuz etkileyecek. O yüzden STA’ya dahil edilmemiz gerekiyor. Yine biz aynı sıkıntıyı Meksika ve Kanada ile de yaşıyoruz. Onlar mallarını bize gümrüksüz gönderiyor ama biz onlara gümrüklü gönderiyoruz. Onlarla da anlaşma yapmamız gerekiyor." şeklinde konuştu. Güldağ, "Başbakan Erdoğan, ABD’ye 100 iş adamıyla neden gitti?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Sonuç itibariyle ABD’ye bir çıkarmaya yapıyoruz. Bu olması gereken bir heyettir. Çünkü Serbest Ticaret Anlaşması’nın bir an önce devreye girmesi açısından önemli bir göstergedir. Ayrıca Silikon Vadisi’ne işadamlarıyla birlikte ziyaret yapılacak. ABD, hala dünyadaki sanayide kullanılan inovasyonun yüzde 70’ini üretiyor. Bu açıdan ticaret ve yeni teknolojiler anlamında da çalışmalar yapılacaktır. Yatırım yapılabilir seviyenin en altındayız biz. Daha A’ya gitmeye bir hayli yolumuz var. Mesela A’ya girebilmemiz için 25 bin dolar kişi başına gelirin düşmesi gerekiyor. Ama birçok fon 2 değerlendirme kuruluşunun bir ülkeye ‘yatırım yapılabilir’ notu verdikten sonra yatırım yapabiliyor. O yüzden Türkiye’ye birçok fon gelecektir. Bu not artışı orta vadede Türkiye’nin elini rahatlatır. Ayrıca not artırımında Türkiye’nin hem uluslararası arenada oynandığı rolü hem de ABD ile ilişkileri olumlu etkilemiştir."

Not artırımından sonda Türk ekonomisinde bahar havasının olacağını düşünmenin çok iyimser bir yaklaşım olacağını kaydeden Güldağ, "Piyasada adını koymadığımız bir duygunluk hali var. Büyümeye devam ediyoruz ama bu piyasaya yansımıyor. Şuanda da ekonomide çelişkili sinyaller var. İş dünyası yeni bir ekonomik canlanma bekliyor. Yalnız bu durum sadece bizden de kaynaklanmıyor. Çünkü Dünya’nın geri kalanında da çok olumlu sinyaller yok." diye konuştu. Güldağ, hükümetin alabileceği tedbirler noktasında şunları belirtti:

"Biraz faiz indirime devam edilebilir. Mesela teşviklerde ufak tefek düzenlemeler yapılabilir. Hükümet Güneydoğu’ya çok iyi teşvikler verdi. Ama bölgeye işyeri kurmak isteyen sanayicilere yeni makine şartı koydular. Bunun yerine İstanbul’daki sanayici de kullandığı makinelerini orada kullanabilmeli. İlaçta lisans surelerinin biraz azalmasıyla çok daha hızlı büyüyebileceği anlatılıyor. Dünyanın durumu malum. Dünyanın en iyi hükümeti de olsanız dünyadaki durumdan olumsuz etkilenirsiniz."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER