ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 17:18

Amazon yerlileri, Hasankeyflilerle baraj şantiyesinin yolunu kapattı

Amazon yerlileri, Hasankeyflilerle baraj şantiyesinin yolunu kapattı


Amazon yerlileri, Hasankeyflilerle birlikte Ilısu Barajı şantiyesini kapattı. Güney Amerika, ABD, Avrupa, Afrika ve Türkiye’deki baraj karşıtları ve uluslararası doğa koruma örgütlerinin temsilcileri antik Hasankeyf kentini ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı şantiyesinin girişinde bir protesto düzenleyerek, Ilısu Baraj alanının girişini geçici olarak bloke etti. Aralarında Amazon yağmur ormanlarında baraj karşıtı mücadeleleriyle tanınan ünlü Kayapo kabilesinin şefi Megaron Txucarramae ve Hasankeyflilerin de olduğu 20 eylemci, üstünde İngilizce ve Türkçe 'Nehirler birleştirir, barajlar böler- Ilısu ve Belo Monte'yi durdur' yazan bir pankart açtı.

Geçen cumartesi günü İstanbul’da düzenlenen Dünya Nehirler Konferansı’na katılan uluslararası delegasyon, Ilısu Baraj alanına geldi. Burada bir protesto eylemi gerçekleştiren eylemciler, Hasankeyflilere ve Dicle Vadisi’nde yurtlarından olacak 35 binin üstünde insana destek vermeyi ve Dicle Nehri’nin barajlara kurban edilmemesi gerektiğini belirtti.

Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, yaptığı açıklamada, tamamen barışçıl bir eylem yaptıklarını belirtti. Kılıç, Ilısu Barajı Projesi durdurulmadan ve Hasankeyf kurtarılmadan Türkiye’deki barış sürecinin tamamlanamayacağını ileri sürdü.

Burada oldukça barışçıl bir şey yapmaya çalıştıklarını belirten Tuba Kılıç, "Umarım bize müdahale edilmez. Nehirleriyle mücadele eden onlarca insan bizimle beraber. Ta Kenya'dan, Arjantin'den Amazonlar'daki evlerini bırakıp geldiler. Dicle Nehri'ne ve burada yaşayan insanlara destek olmak için. Bizim burada tek bir talebimiz var; biz istiyoruz ki burada barajlarla bölünmeyelim nehirlerimiz özgür aksın. Bizler dostluk için barış için buradayız. Bu barajın bize kesinlikle dostluk ve barış getirmeyeceği ortada. Biz Amazon için destek oluyoruz, Amazon bize destek oluyor." dedi.

Ilısu Barajı şantiyesindeki eyleme katılan Kayapo kabilesinin lideri Megaron Txucarramae ise "Şingu Nehri’ni Belo Monte’den kurtarmak için sürdürdüğümüz mücadele, Dicle Nehri’ni Ilısu Barajı’ndan kurtarmak için sürdürülenden farklı değildir. Biz hükümetlere, insanları ve kültürleri var eden nehirlerimizi öldüremezsiniz demek için birleştik.“ dedi.

Yarım saat süren eylemin ardından eylemciler, yolu trafiğe açıp sessizce baraj bölgesinden ayrılarak Hasankeyf'e geldi.
Burada Hasankeyfliler tarafından kemençe ve deflerle karşılanan aktivistler köprübaşından Hasankeyf merkezine kadar yürüdü. Hasankeyf'e destek için geldiklerini belirten yerli ve yabancı aktivistler daha sonra Hasankeyf'i gezdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER