ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 13:50

Amatör paraşütçüler rekor kırdı


İzmir'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla biraraya gelen, aralarında sanatçı Hayko Cepkin’in de bulunduğu amatör paraşütçüler, 19 kişi olan çoklu el ele tutuşma rekorunu 24 kişiye çıkardı. Selçuk ilçesindeki Türk Hava Kurumu (THK) Gökçen Havacılık Atlayış Merkezi’nde buluşan amatörler, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Casa tipi uçaktan atladı.

RUS EĞİTMENLE ÇALIŞTILAR

Amatör paraşütçüler, rekor kırmak için Rus eğitmen Aleksei Khrulev liderliğinde bir süredir çalışıyordu. Paraşütçülerin yaptığı 24 kişilik çoklu atlayış, gözlemciler tarafından da onaylandı. Bir sonraki hedef ise millî olarak Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından tescillenen rekoru, iki atlayış daha yaparak geliştirmek.

Atlayıştan sonra havaalanı apronunda Cumhuriyet Bayramı töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından amatör paraşütçüler adına Levent Gürcan bir konuşma yaptı. Gürcan, gökyüzünde konuşmayı tercih ettiklerini belirterek, bu sporun yaygınlaşması için çalışacaklarını kaydetti. Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı ise cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıldönümünde düzenlenen bu etkinliğin kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi. Cepkin de rekoru kırmak için yedi atlayış yaptıklarını belirterek, “Atlayışlarımıza 32 kişi katıldı. Yedinci atlayışımızda 24 kişilik rekoru kırdık. Bu zor bir şeydi ama başardık.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER