ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ocak 2014 Pazar 13:00

Amasya'daki operasyon


Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uysal, Amasya Şeker Fabrikası ve Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifine yönelik "usulsüzlük ve zimmete para geçirme" iddialarıyla düzenlenen operasyona ilişkin, "Soruşturmayı, siyasi veya ekonomik amaçla bir yerlerle bağlantılı göstermeye çalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Suçluluğu sabit oluncaya dek herkes masumdur" ifadelerini kullandı.
Uysal, yaptığı yazılı açıklamada, 21 Ocak'ta, fabrika yönetim kurulu üyeleri ile eski yönetim kurulu üyeleri ve bazı çalışanların gözaltına alındığını, emniyet, savcı ve mahkeme sorgularının ardından tamamının serbest bırakıldığını belirtti.
Soruşturmanın gizli olması nedeniyle, soruşturma ve ifadelerle ilgili herhangi bir şey söylemenin doğru olmadığını vurgulayan Uysal, sürecin devam ettiğini, adaletin tecelli edeceğine inançlarının tam olduğunu kaydetti.
Soruşturmayla ilgili yazılı ve görsel basında yer alan iddiaların, soruşturmanın gizliliği nedeniyle somut verilere dayanmadığını, bir kısım insanlar tarafından afaki ve soyut iddialara dayandırılarak yazıldığını öne süren Uysal, şöyle devam etti:
"Bu iddialarla soruşturmayı, siyasi veya ekonomik amaçla bir yerlerle bağlantılı göstermeye çalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Suçluluğu sabit oluncaya dek herkes masumdur. Suçluluğun sabit olması ise kesinleşmiş yargı kararı ile mümkündür. Şirketimiz tüm organları ile görevinin başında ve faaliyetine devam etmektedir. Amasya, Tokat, Samsun illerini kapsayan fabrikamız ekim alanı bu çevrede yaşayan yaklaşık 100 bin çiftçiyi doğrudan, diğer insanları ise oluşturduğu katma değer ile dolaylı olarak etkilemektedir. Ortaklarımızın pancar ekicileri kooperatifi olması nedeniyle bu fabrikanın sahibi pancar çiftçisidir. Yönetim kurulumuz göreve geldiği 24 Aralık 2011 yılından beri bölge insanımıza, fabrikamıza faydalı olmaktan başka hiçbir amaç taşımamıştır."
- "Fabrikamızın piyasaya olan tüm borçları kapatıldı"
Yıllardır fabrikanın sırtında kambur olarak duran banka borcunun ödendiğini açıklayan Uysal, şunları kaydetti:
"Fabrikamızın piyasaya olan tüm borçları kapatılmıştır. Disiplinli kayıt sürecine geçmek suretiyle, şeffaf bir yönetim anlayışı oluşturduk. Yeni yatırımlara başlanmış, en önemlisi pancar eken çiftçimizin yüzü gülmeye başlamıştır. Pancar çiftçimiz, şeker pancarı fiyatına uyguladığımız politika ile şeker pancarı ekimi cazip bir hale getirilmiştir Şirketimizin itibarı artarak ülkenin en iyi ikinci 500 şirketi arasında 143. sıraya yükselmiştir."
Metin Uysal, gözaltı soruşturmalarıyla ilgili açıklamalarından dolayı CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal'ı da eleştirdi.
Suluova'daki Amasya Şeker Fabrikası ile merkezdeki Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nde, A-B-C şeker sınıfı ile ilgili "usulsüzlük yapılıp zimmete para geçirildiği" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında iki kurumun eski ve yeni yöneticilerinin de yer aldığı 31 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 9'u emniyetteki işlemlerinin ardından, 1'i savcılıkça, 21'i de mahkemece serbest bırakılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER