ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 16:08

Amasya’da 2-B arazileri sahiplerini buldu


Amasya’da orman vasfını yitirmiş 2-B arazilerinin satışına başlandı. Vatandaşlara 2-B arazi tapuları, valilikte düzenlenen törende verildi.

    Bu tür arazilerin hak sahiplerine satışı ile ilgili düzenlemelerin vatandaş odaklı bir çalışma olduğunu belirten Amasya Valisi Abdil Celil Öz, “Son yıllarda kadastro ve tapulama çalışmalarında, nüfus ve diğer konularda önemli çalışmalar yapıldı. Vatandaşlık tescili ve tespiti, mal varlığının tespiti ve mülkiyet hakkının tescili konularında güzel çalışmalar yapıldı. Son düzenlemede bedelli ödeme konusunda gösterilen esneklik ile beraber devam eden süreçte, ilimizde 2-B ile ilgili uygulamanın olumlu sonuç vereceğini ve tamamlanacağını düşünüyoruz. Daha bereketli ürünlerin yetişmesine ve daha güzel yatırımlara vesile olmasını diliyorum. Hak sahiplerine tapuları hayırlı olsun.” diye konuştu.

    Defterdar Hanifi Eraslan, “İl Merkezi, Göynücek, Gümüşhacıköy ve Taşova ilçelerimizde 2-B kapsamında satışa hazır yerlerimiz mevcut. Bu taşınmazların yaklaşık yüzde 76’sını hak sahiplerinin müracaatlarını almış durumdayız. Bu anlamda bizlerde 3 bin adet dilekçe bulunmakta. Bu dilekçeleri en kısa sürede değerlendirip hak sahiplerine tebliğ ederek, 3 ay içerisinde tapu müdürlüklerine uğrayarak tapularını almaları, bedel konusunda ise peşin veya taksitle almaları gündeme gelecek. Başvuruların kıymet takdirleri hemen hemen tamamlanmış durumda. Bedel peşin ödenirse yüzde 20 gibi bir indirim yapıyoruz. Ödeme peşin alınmıyorsa bunu da 6 yılda 12 eşit taksitle faizsiz olarak bu yerleri yüzde 50 indirimle de almak mümkün. Bu araziler tarımsal amaç dışında kullanılacaksa yüzde 30 indirimle satın alınabiliyor.” ifadelerini kullandı.

    Törende yapılan konuşmaların ardından il merkezine bağlı İlyas köyünden Ali Bulut ve Fatma Sağlam, Aydınlık köyünden Ali Erdem, Uygur Kasabası’ndan Muharrem Erdal, Fikriye Erdal, Hüseyin Var ve Nihat Er isimli vatandaşlara tapu senetleri verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER