ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:25

Altı kişinin kemikleri bir tabuta konuldu.


Giresun'un Bulancak ilçesinde bir mezarlıkta gerçekleşen kazı çalışmasında mahalle sakinlerinin gözleri önünde insan kemikleri çuvallara doldurularak tek bir tabuta istiflenip kaldırıldı.

    Bulancak ilçesi Toprakdeğermeni Mahallesi örneğine az rastlanır bir drama sahne oldu. Koç ailesi ve yakınlarına ait mezarlığın içinde bulunduğu bir arsanın müteahhide devredilmesinin ardından mezarlığın yıkılmasını ve yakınlarının kemiklerinin çuvallara istiflenmesini çaresizce izleyen mahalle sakinleri, olan bitenlere anlam vermekte zorlandı.

    Ahmet Fatoğlu Caddesi'nde inşaat halindeki arazinin sınırları içinde kalan ve inşaatın ilerlemesine engel olarak görülen Koç ailesi ve yakınlarına ait mezarlıktaki kişilerin kemikleri yerlerinden çıkarılarak çuvallara konuldu.

    Günün ilk ışıklarıyla arsada bulunan mezarları kazmaya başlayan iş makinelerine müdahale etmek isteyen tepkili vatandaşları polis sakinleştirirken, arsadaki bilinen 17 mezardan çıkarılan 6 kişinin kemiklerinin konulduğu çuvalların tek bir tabuta istiflenmesi ise dikkat çekti.

    Olay yerindeki tepkili mahalle sakinlerinden Hasan Koç, "Ortalıkta imam da yok. 17 tane mezar var. Kemikleri bir çuvala doldu. Köpeğe yapılmaz bu muamele." diye tepkisini dile getirdi. Annesi dahil bir çok akrabasına ait kemiklerinin çuvallara doldurulmasını izleyen 80 yaşındaki Abdullah Koç ise olan bitenlerin oldu bittiye getirildiğini söyledi. Abdullah Koç, "Çuvalların içinde annem var, dedem var, amcam var, dayım var, amcamın ailesi var. Burayı satın alan adam yanlışlıkla bu mezarlığı tapusunun içine geçirmiş. Halbuki tapunun içinde değil. Allem kallem olmuş. Satıcı da toprağı aldıktan sonra buradaki mezarlığı başı boş diye tapusunun içine geçirmiş. Burada olan bitenlerden akrabaların haberi de yok." diyerek tepki gösterdi.

    Mahalle sakinlerinin itirazları altında devam eden kazı çalışması, olaysız bir şekilde tamamlandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER