ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 18:04

Altan: "Yeni anayasa çok önemli"

Altan: "Yeni anayasa çok önemli"


Gazeteci yazar Prof. Dr. Mehmet Altan, demokratikleşme sürecinde yeni anayasanın hayati bir konu olduğunu belirterek, “Yolları duble yapıyoruz, çok yol kat ettik diyoruz. Biz kendi içimizde ilerliyoruz. Ama bunu dünyayla kıyaslayamıyoruz. Ülkemizde her gün beş kadın öldürülüyor. Baltık ülkelerinde 24 saatte internet bağlanmazsa temel hak ve özgürlüklerden dava açılabiliyor.” dedi.

Ordu Sema Hukuk ve Tahkim Derneği tarafından Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nde düzenlenen “Demokratikleşme Sürecinde Yeni Anayasanın Önemi” konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Mehmet Altan, “Demokratikleşme benim ömrümü aldı götürdü, dilerim gençlerinkini de götürmez. Benim için en önemli mesele mutlu olmaktır. İnsanlar mutlu olduğu sürece başka şeye gerek yok. Yetmezlik duygusuyla biz bir takım şeylere ihtiyaç duyarız. Türkiye’de 23 milyon insanımızın yüzde 60’ının mesleği yok. Kadın erkek eşitliğinde dünyada 122. ülkeyiz. 54 milyon banka hesabının yarısı 51 bin kişiye ait. En zenginle en fakir arasında 8 misli fark var. Neden doğduğumuzu bile bilemediğimiz bir hayat içerisinde hayatı küçültüyoruz." diye konuştu.

Türk toplumun kendi ihtiyaçlarını konuşamadığını savunan Altan, şöyle devam etti: "Anayasayı kim yapacak? Siyaset yapacak. Türk toplumu kendi ihtiyaçlarını konuşamıyor. Siyaset ne isterse onu konuşuyoruz. Diyarbakır’da yaşanan patlama olayında, bir sene önce müfettişler orada inceleme yaptılar, patlama olacak dediler, patlama gerçekleşti. 10 bin 500 işçi geçen sene hayatını kaybetti. İnsan üzerinden hayata bakmıyoruz, siyasiler ne söylerse öyle bakıyoruz. Ordu’ya geldim, heykellere baktım bayıldım. Nasıl koca taş geliyor, içinden sihirli bir şeyler çıkıyor. Elektriği insan buluyor. İnsan nasıl muhteşem bir varlık. Siyasi Partiler Yasası'nı sorsak, doğru dürüst bilen olmaz. Türkiye’de gittikçe artan bir şekilde siyaset konuşuluyor. Siyaset yasasına bakan yok. Siyasi Partiler Yasası'nda Türkiye adına siyaset yapmak yasaktır. Milletvekillerini biz seçiyoruz zannediyoruz. Seçim yasası bir adam atıyor, onlara biz de oy veriyoruz. Seçim sistemi, bir adamın seni oraya getirmesini onaylıyor. Halk, seni denetleyemiyor.”

İnsan olma hakkının konuşulması gerektiğini kaydeden Altan, 12 Eylül'ün, Türkiye’de siyaseti engelleyen yapısını kimsenin tartışmadığını ifade etti. Prof. Altan, şöyle devam etti: "Eskiden havaalanlarında belli bir kesim olurdu. Şimdi bakıyorum herkes uçak kullanabiliyor. Bu iş demokratikleşti. Bir ülkede bir şeylerin ne kadar değiştiğini mağdurlar üzerinden anlarsınız. Bizim konuştuğumuz şey din, dil, ırk, mezhep. İnsan olma hakkını, temel hakları kimse konuşamıyor. Demokratikleşme sürecinde yeni anayasa hayati bir konu. Çok hızlı yükselmenin tek aracı var bizim ülkemizde; siyaset. Yolları duble yapıyoruz, çok yol kat ettik diyoruz.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER