ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:09

Alper ve Alisa, Soçi'deki olimpiyatlara Moskova'da hazırlanıyor


Türkiye'yi 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'nda buz dansı kategorisinde temsil edecek Alisa Agafonova- Alper Uçar çifti, hazırlıklarına Rusya'nın başkenti Moskova'da devam ediyor.
Olimpiyatlara başkent Moskova'daki Olimpiyskiy Spor Kompleksi'nde, Rusların efsane buz patencisi ve Buz Dansı Milli Takımı başantrenörü Aleksandır Julin ile hazırlanan Agafonova-Uçar çifti, hedeflerini AA muhabirine anlattılar.
Erzurum'da düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda gümüş madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atan çift, Soçi'de de Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyorlar.

- "Türk halkının destekleriyle ve dualarıyla daha büyük başarılar elde edeceğiz"

Olimpiyat hazırlıklarını değerlendiren milli sporcu Uçar, büyük potansiyele sahip olduklarını dile getirirken, ellerinden gelenin en iyisini yapıp, Türkiye'yi daha yukarılara taşımayı hedeflediklerini söyledi.
Alper Uçar, "Olimpiyatlara katılmak bizim için çok önemli. 100-150 yıllık kış sporları federasyonu geçmişi olan Rusya, ABD gibi ülkelerin yanına Türkiye'nin adını yazdırmak önemliydi. Avrupa ve dünya şampiyonalarına gitmek için ilk 10'a girmeyi hedefliyoruz. Bunun için büyük bir potansiyelimizin olduğunu biliyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yaparak ülkemizi daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz" dedi.
Türk halkının desteğini arkalarında hissettiklerini belirten Uçar, "Biz milli takım sporcuları olarak 70 milyonun desteğini arkamızda hissediyoruz. Milletimizin destekleriyle ve dualarıyla çok daha büyük başarılar elde edeceğimize inanıyoruz. Soçi Olimpiyatları'nda en iyi yere gelebilmek için milletimizden desteklerini esirgememelerini rica ediyoruz" diye konuştu.

- "Türkiye bana, ülkeyi uluslararası arenada temsil etme fırsatı verdi"

Alisa Agafonova ise Türkiye'nin kendisine ülkeyi uluslararası turnuvalarda temsil etme fırsatı verdiğini kaydederek, buna layık olmak için elinden geleni yaptığını söyledi.
Başarılı sporcu, "Türkiye bana ülkeyi uluslararası turnuvalarda temsil etme fırsatı verdi, buna layık olmak için elimden geleni yapıyorum. Üniversite oyunlarında gümüş madalya alarak iyi bir başarı elde ettik. Çok hızlı ilerliyoruz, daha iyisini yapacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.
Ukrayna'da birçok şampiyonluğu bulunan ve 2010 yılında Türk pasaportu alan Agafonova, 2011 yılında Uçar'la dans partneri olarak Türkiye'nin ilk buz dansı çifti ünvanını kazandıklarını hatırlattı.

- Soçi'ye nasıl geldiler

Agafonova-Uçar çifti, çift olarak çalışmaya başladıktan 7 ay sonra düzenlenen Erzurum Kış Olimpiyatları'nda ikinci olarak tarihi bir başarı yakaladı. Almanya'da düzenlenen Nebelhorn Trophy Artistik Buz Pateni Yarışması'nda, buz dansında 5. sırayı elde eden çift, Türkiye'yi 2014 Soçi olimpiyatlarında tarihinde ilk kez bu branşta temsil etme hakkını kazanmışlardı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER