ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 20:58

Alparslan Üniversitesi'nde mezuniyet töreni

Alparslan Üniversitesinde mezuniyet töreni


Muş Alparslan Üniversitesi'nde mezuniyet töreni heyecanı yaşandı. Törene; Muş Valisi Ali Çınar, Belediye Başkanı Necmettin Dede, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Kaya, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Hamdi Bayar, İl Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, Baro Başkanı Zahit Söylemez, veliler ve davetliler katıldı. Törende üniversite birincisi olan Sağlık Yüksekolu Hemşirelik Bölümü öğrencisi Esra Yılmaz, yaş kütüğüne çivi çaktı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, üniversitenin yaklaşık olarak 7 bin öğrencisi bulunduğunu hatırlatarak, "Siz sofranızdan lokmasını alıp buraya getirerek okul okumaya çalışan kardeşlerimizsiniz. Dolayısıyla ailenin geleceğini sizin üzerinize bina eden ailenizin bu beklentisini boşa çıkarmaya hakkınız olmadığını düşünüyoruz. Aile evladını bize teslim ederken, biz o emanete 4 yıl boyunca gözümüz gibi bakmaya çalıştık. 4 yıl boyunca aile size her türlü emeği sağladı arkadaşlar. Ama bundan sonraki aşamada ailenin yükünü sizler çekeceksiniz. Sorumluluk sahibi olduğunuz bir süreç başlıyor. Başta aileniz olmak üzere bu milletin dertleriyle dertlenmek, onların yükünü taşımak sizin görevlerinizdir. Bizler sizi sorumluluk sahibi olan insanlar olarak gönderiyoruz. Ben Muş Alparslan Üniversitesi'nin her bir ferdinin, bundan sonra da aynı duygu ve düşüncelerle topluma, ülkeye, millete bu katkıyı sağlamak için en büyük fedakarlığı göstereceğinden eminim” ifadelerini kullandı.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise öğrencilere ileriki yaşamlarından başarılar dileyerek, ülkeye ve millete hayırlı hizmetler yapmaları tavsiyesinde bulundu. Vali Büyükersoy, “Değerli öğrenciler burada sizlere bu imkanları sunan, sizleri bugünlere getiren velilerimizi, annelerinizi, babalarınızı ve pek tabiî ki bu imkanları sağlayan halkımızı hiç unutmayın. Onlar bugüne kadar bütün imkanlarını sizlere sundular. Şimdi bu hayat yolculuğunda sizler çalışacak, gayret gösterecek önce kendi hayatınızı çizecek, sonra ülkemizin istikbaline katkı sağlayacaksınız. Eğer bizler eğitimli bireyler olmaz isek, sizi avlamak isteyen nice kişiler çıkacak, size demokrasi ve ifade özgürlüğü adı altında şiddeti, terörü tavsiye edecek ve bu yolla sizleri kullanmak isteyeceklerdir. Sizler iş bulamadığınızda istismar edilecek, iş bulduğunuzda geliriniz bahane edilecektir. İşte bütün bu sıkıntıları bertaraf etmek için almış olduğunuz eğitim size barışı, sevgiyi, kardeşliği rehber kılmalıdır. Hayat yolculuğunda empati de yapmayı mutlaka kendinize rehber edinin. Kendiniz için İsviçre modeli demokrasi isterken, başkaları için Etiyopya’yı tercih etmeyin. Kendiniz için ifade özgürlüğünü, şiddet, küfür ve hakaretten uzak olarak tercih ederken, başkalarına şiddet uygulamayınız.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER