ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 13:34

Almatı'da kardeşlik sofrası


Bağcılar Belediyesi tarafından Kazakistan’ın Almatı şehrinde kurulan kardeşlik sofrasında Kazaklar, Türkler ve Ahıska Türkleri birlikte iftar açarak kardeşliğin devamı için dua etti.

Bağcılar’da her gün kurulan iftar sofralarının yanı sıra Çanakkale ve Edirne gibi şehitler diyarlarında da iftar sofraları kuran Bağcılar Belediyesi, bu yıl da gurbetçiler için Almanya’dan sonra ata yurdu Kazakistan’da iftar sofrası kurdu. Almatı’da kurulan kardeşlik sofralarında Kazaklar, Türkler ve Ahıska Türkleri bir araya geldi. Programa, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı’nın yanı sıra AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Esperanza Restaurant’ta düzenlenen iftarda, akşam ezanının okunması ile birlikte davetliler, Kazak mutfağının meşhur yiyecekleri şelpek, boğursak, çorba, koyun pilavı, peş parmak, salata ve Türk usulü baklavalardan oluşan zengin menü ile orucunu açtı. İftarın hemen ardından Kazakistanlı davetliler sahnede saf tutarak akşam namazını kıldı.

Yemeğin ardından konuşma yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, amaçlarının 2 ülke arasında gönül köprüleri kurmak olduğunu kaydetti. Dillerin farklı olsa da duyguların aynı olduğunu söyleyen Çağırıcı, "Katılımından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Rabbim oruçlarımızı kabul eylesin. Bizi günahlarımızdan arındırılmış bir şekilde bayrama kavuştursun." diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ise yaptığı konuşmada 2 ülke insanının birbirini yakından tanımak için bu tür etkinliklerin artırılması gerektiğini ifade ederek, "Bizim öğrencilik yıllarımızda Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’ı hayal etmek çok zordu. Kaf dağının ötesinde idi. Bu günleri hayal bile edemezdik. Allah’a şükürler oldun bugün aynı sofrada birlikteyiz." diye konuştu.

Program, Türkiye’de eğitim aldıktan sonra ülkelerine dönen Kazakların Türk heyet ile hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER