ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 19:23

Almanya'ya diğer AB ülkelerinden göç artıyor


Almanya'nın aldığı net göç 2013 yılında 400 bine yükselerek, son 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.
"Welt am Sonntag" gazetesi tarafından yayımlanan İşgücü Piyasası ve Meslek Araştırma Enstitüsü'nün (IAB) araştırmasına göre, Almanya'ya göç edenlerin sayısı 2013 yılında da artmaya devam etti.
Göç uzmanı Herbert Brücker, 2013 yılında Almanya'nın verdiği göçten daha fazlasını aldığını belirterek, net göç rakamının 400 bin ile son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.
AB'nin en büyük ekonomisi olan Almanya'nın aldığı net göç 1993 yılında 462 bin olmuş, 1993'te Almanya 1 milyon 277 bin göçmen alırken, ülkeden ayrılanların sayısı 815 bin olarak belirtilmişti.
IAB'nin araştırmasına göre, Almanya'ya göç edenlerin üçte ikisini diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleri vatandaşları oluşturuyor. En fazla göçmen sırasıyla AB'nin yeni üye ülkeleri Polonya, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan'dan geliyor. Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi borç kriziyle mücadele eden AB ülkelerinden Almanya'ya göçün de geçen yıl arttığı bildirildi.
- Türkiye'den Almanya'ya göç azaldı -
Türkiye ise Almanya'ya göçmen gönderen ülkeler arasında 7'nci sırada yer aldı. Araştırmada, Türkiye'den Almanya'ya göç edenlerin sayısının azaldığı, tersine göçün daha fazla olduğuna dikkat çekildi.
Almanya'ya göç edenler arasında AB ülkeleri vatandaşlarının oranı artarken, göçmenlerin niteliğindeki değişim de dikkat çekiyor. Almanya'ya son yıllarda göç edenler arasında her iki kişiden biri yüksek öğretim diplomasına veya meslek eğitim sertifikasına sahip. Bu göçmenler arasında mesleki niteliklere sahip olmayanların oranı ise yüzde 22.
- Özoğuz'dan göçmen karşıtlığı uyarısı -
Öte yandan, Almanya'nın Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, "Welt am Sonntag" gazetesine yaptığı açıklamada, göçmen karşıtlığı ve önyargılar konusunda uyarıda bulundu. Özoğuz, Alman medyasında ve siyaset dünyasında tartışmalara yol açan AB'de doğu ülkelerinden göç konusunda "çok fazla ön yargı" bulunduğunu kaydetti.
Almanya'nın iyi eğitimli AB vatandaşlarının sağladığı işgücü imkanlarından büyük ölçüde yararlandığını belirten Özoğuz, bugün Romanya ve Bulgaristan vatandaşları hakkında dile getirilen önyargılı ifadelerin, birkaç yıl önce de İspanya, Portekiz ve Polonya'dan gelenlere karşı sarf edildiğini hatırlattı. Özoğuz, Almanya'ya geçmişte AB ülkelerinden gelen göçmenlerin birçoğunun şu anda kendi ülkelerine geri dönmüş olduğunu kaydetti.
"AB'ye giriş yasağına ihtiyacımız yok" ifadesini kullanan Özoğuz, Dortmund ve Berlin gibi kentlerin yoksul göçmenlerin entegrasyonu için desteğe ihtiyacı olduğunu, Almanya'nın göç konusunda ortaya çıkan sorunlarla başa çıkabileceğini vurguladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER