ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2014 Cumartesi 21:39

Almanya'nın silah ihracatı artıyor

Almanyanın silah ihracatı artıyor

Almanya Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel'in, bu yılın ilk dört ayında Avrupa Birliği (AB) veya NATO dışındaki ülkelere 649 milyon avro değerinde silah satışını onayladığı bildirildi.


Ekonomi ve Enerji Bakanığının muhalefetteki Sol Parti'nin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, Almanya'nın 2014'ün ocak-nisan döneminde AB veya NATO üyesi olmayan ülkelere silah satışı için onay verdiği ihracat lisanslarının değerinin 649 milyon avroya ulaştığı bildirildi.

AB ve NATO dışına silah satışının, geçen yılın aynı dönemine göre 128 milyon avro arttığı kaydedildi.

Soru önergesine verilen yanıtta, "Üçüncü ülkelere ihracat için verilen onayların büyük çoğunluğu daha önceki hükümetler döneminde alınan kararlar doğrultusundadır" ifadesine yer verilmesi dikkati çekti.

Almanya'nın AB ve NATO dışındaki üçüncü ülkelere yaptığı silah ihracatının son yıllarda ciddi artış göstermesi kamuoyunda tartışmalara yol açıyor. Almanya'nın en çok silah ihracatı yaptığı ülkeler arasında Cezayir, Katar ve Suudi Arabistan bulunuyor.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Sigmar Gabriel 17 Aralık 2013'te göreve gelmesiyle silah ihracatı konusunda sınırlandırmalara gideceğini açıklamıştı.

Öte yandan Almanya'nın silah ihracatı 2013 yılında 2012'ye göre yüzde 24 artarak 5,8 milyar avroya ulaştığı bildirilmişti. Avrupa Birliği ve NATO üyesi olmayan ülkelere 2012'de 2,6 milyar avroluk silah ihracatı yapılırken, 2013'te bu rakamın 3,6 milyar avroya yükselmesi dikkati çekmişti.

Yapılan toplam silah ihracatının 1,18 milyar avro olduğu belirtilirken, Almanya'nın en çok silah ihracatı yaptığı ülkenin 195 milyon avro ile Singapur olduğu kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER