ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 16:53

Almanyalı öğretmenler fazla çalışıyor


OECD’nin yaptığı araştırmaya göre Almanya’daki öğretmenler yıllık ortalama 12 haftalık tatillerine rağmen yılda ortalama bin 793 saat mesai yapıyorlar. Sıradan bir işçinin yıllık çalışma saatinin ortalama bin 645 olduğu göz önüne alındığında bunun oldukça yüksek olduğu hemen fark ediliyor.

Öğretmenlerin genelde gün içerisinde girdiği ders saati hesaplanıyor. Oysa öğretmen aynı zamanda dersten sonra evinde de ders hazırlığı gibi çalışmalar yapmak zorunda. Senede ortalama 700 ila 800 saat öğrenci önünde ders verdiği saptanan Almanyalı öğretmenlerin OECD ülkeleri ile kıyaslandığında yılda 100 saat daha fazla çalıştığı istatistiklere yansıdı.

Öğretmenlerin en çok çalıştığı ülkeler yıllık 2 bin saat ile ABD ile Şile oldu. Öğretmen tatillerinin de kıyas edildiği araştırmada 12 hafta tatili olan Almanyalı öğretmenlerin yarısı kadar tatil yapan gelişmiş ülkelerde var. Buna rağmen uluslararası ortalamaya göre öğretmenler yılda 14 saat tatil yapsa da Fransa 17 hafta, Yunanistan 20 hafta ile Almanyalı öğretmenlerden çok daha uzun tatile sahip.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER