ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 12:00

Almanya'daki yangında otopsi işlemi başladı

Almanyadaki yangında otopsi işlemi başladı


Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Başkan Yardımcısı Gürsel Dönmez, Almanya Stuttgart’ta çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden 8 Türk’ün otopsi işlemlerinin başladığını bildirdi.

Almanya’daki yetkililerin yangın çıkış nedenini araştırdığını söyleyen Gürsel Dönmez, “ Ön yargı oluşturmak için geçmişimizde yeterince acı olayımız var. Ancak Alman makamlarından şüpheye mahal bırakmadan hızlı bir açıklama bekliyoruz.” dedi.

CENAZELER AİLENİN İSTEĞİ İLE TÜRKİYE'YE GELECEK

Olay yerinde ailesini kaybedenlerin isteği doğrultusunda cenazelerin Türkiye’ye gelebileceğini vurgulayan Dönmez, Yurtdışı Türkler Başkanlığı olarak her türlü desteğin verileceğini dile getirdi.

Olay hakkında bilgi veren Başkan Yardımcısı Dönmez, “ Allah’tan olay gününde birkaç daire başkanımız Almanya’da bulunuyordu. Yangın duyulur duyulmaz daire başkanlarımız olay yerine intikal etti. Devletimizin temsilcileri olayı takibe aldı. Almanya’daki sivil toplum kuruluşlarımız vasıtasıyla duruma hemen müdahale edebildik. Ancak olay çok yeni. Sağlıklı bilgiler almak için polisin ve Alman makamların yeterli incelemelerini beklememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nda düzenlenen ‘STK Kapasite Geliştirme Eğitim Programı’na katılan Başkan Yardımcısı Gürsel Dönmez, Almanya’da yaşanan olayda 8 canın yitirildiğine dikkat çekti. Dönmez, “Yaşanan bu elim olayı ırkçılığa dayalı bir eylem olarak nitelendirmek için henüz erken. Ancak tarihimizde bu tür kötü olaylar yaşanmadı değil. Bu yüzden ön yargıyla yaklaşmak için elimizde bir çok neden var. Ancak yinede yetkililerden hızlı bir şekilde açıklama bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER