ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 15:48

Almanya'daki Türk aileler desteklenip güçlendirilecek


Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), çok sayıda aileyi etkileyen gençlik daireleri (Jugendamt) sorununa çözüm bulmak için Almanya çapında çalışma başlattı. Türk ailelerini gençlik dairelerinin hizmetleri hakkında bilgilendirmenin yanı sıra gençlik dairelerinin haksız uygulamaları karşısında güçlendirme amacını taşıyan proje ile DİTİB, ailelerle kurum arasında köprü vazifesi görecek.


Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya'daki gençlik daireleri (Jugendamt) ile aileler arasında köprüler kurmak amacıyla bir proje başlattı. ‘Sorun Algısından Şans Algısına: Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri' başlıklı proje ile Türk aileler gençlik dairelerinin sunduğu hizmetler, ailelerin yasal hakları ve koruyucu aile olma gibi önemli konular hakkında bilgilendirilecek. DİTİB Basın Merkezinin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Proje, Türk ailelerini, gençlik daireleri ve bu dairelerin sunduğu imkan ve hizmetler, yasal haklar ve koruyucu aileler hakkında bilgilendirmeyi, destekleme ve güçlendirmeyi hedefliyor. Gerek Türk ailelerinde gerek gençlik dairelerinde mevcut önyargı ve korkuların giderilmesi ve gençlik daireleri ile aileler arasında sağlam köprülerin oluşturulması, projenin ana hedefleri arasında. Uzun vadeli hedeflerden biri ise Türk koruyucu ailelerin kazanılması ve himaye altına alınan Türk çocukların bu ailelerde kalmasının sağlanması. Bu bağlamda DİTİB Eyalet Gençlik Birlikleri, yurtlarda kalan çocuk ve gençler ile irtibata geçerek faaliyetler düzenlemeye teşvik ediliyor.” Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nın (YTB) desteklediği çalışmalara gençlik dairesi yetkilileri de katılacak.

DİTİB Eyalet Gençlik ve Eyalet Kadın Birlikleri yöneticileri ile yapılan seminerlerin ilki ise Rheinland-Pfalz, Saarland ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletlerinde gerçekleştirildi. Seminerlere gençlik dairelerinde ve konuyla ilgili diğer kurumlarda görev yapan Türk uzmanlar katılarak bilgilerini paylaştı. DİTİB Rheinland Pfalz Eyalet Gençlik Birliği, seminer kapsamında belirledikleri faaliyetleri uygulamak ve yerel gençlik daireleri ile irtibata geçmek üzere çalışma komisyonu kurmaya karar verdi.

DİTİB Eyalet Kadın ve Eyalet Gençlik Birlikleri farklı hedeflere yönelik faaliyetler de düzenleyecek. Buna göre Eyalet Kadın Birlikleri Komisyonları özellikle koruyucu aile kazanma konusunda görev alırken, Eyalet Gençlik Birliği Komisyonları da çalışmalarını yurtlarda kalan çocuk ve gençlere yoğunlaştıracak. DİTİB bünyesindeki 15 Eyalet Kadın ve Eyalet Gençlik Birliği'ne yönelik organize edilen seminerler 24 Kasım 2013'te tamamlanacak.

Seminerler Baden-Württemberg, Bavyera, Aşağı Saksonya, Bremen, Hessen, Hamburg, Schleswig-Holstein ile Berlin'de de Eyalet Kadın ve Gençlik Birlikleri'ne yönelik olarak tekrarlanacak. Projenin koordinatörlerinden Ülkü Yıldırım, seminerlerle “Gençlik dairesinin görevleri ve kurumsal yapısı, sundukları eğitim desteği, çocuğun aileden alınma süreci, ailede veya yetimhanede korunması süreçleri ve diğer hizmet ve imkanlar seminerin içeriğini oluşturabilir.” dedi. Projenin sonuçları ilerleyen vakitlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER