ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 21:07

Almanya'daki terör örgütü NSU davası


Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün cinayetlerine ilişkin davanın 76. duruşmasında, 2007 yılında Heilbronn'da iki polis memuruna düzenlenen saldırıyla ilgili daha önce tren yollarında çalışan ve bugün emekli olan bir kişi tanık olarak dinlendi.
Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde devam eden davada ifade veren tanık, olay günü rayların yanından geçen bisiklet yolunda bisikletli iki kişiyi fark ettiğini belirterek, "Bisiklet sürücülerinin durdukları yerden, olay yeri iyi gözüküyor" dedi. Tanık, bu kişilerin bisikletçi kıyafeti ve kask giydiklerini ifade etti.
Kısa bir süre sonra bir ses duyduğunu belirten tanık, "Bir aracın tekerinin çıktığını sandık" ifadesini kullandı. Mahkemede ayrıca, davada sanık olan Andre E'nin eşi Susanne E. (32) susma hakkını kullanarak ifade vermeyi reddetti. NSU üyeleri ile yakın temasta olduğu belirtilen ve hakkında terör örgütünü desteklemekten soruşturması devam eden Susanne E, daha önce polise verdiği ifadelerinin de kullanılmasına da itiraz etti. Davanın başsanığı Beate Zschaepe'nin NSU üyelerinin yer altında faaliyetlerini sürdürdükleri dönemde Susanne E'nin de kimliğini kullandığı biliniyor.
Terör örgütü NSU üyeleri, Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, Kasım 2011'de bir banka soygunu sonrasında bir karavanda ölü bulunmuştu. Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe tarafından havaya uçurulan hücre evinde bulunan belgelerde, terör örgütü hücresi ve eylemleri gün yüzüne çıkarılmıştı.
Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişi yargılanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER