ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:30

Almanya'da Zengin ve fakir belediyeler arasındaki makas açılıyor


Alman belediyelerinin mali durumunu değerlendiren rapora göre zengin ve fakir belediyeler arasındaki makas giderek büyüyor. Bertelsmann Vakfı’nın “Belediyelerin Mali Raporu 2013” konulu araştırmasında belediyelerin toplam borcunun 2007-2011 yılları arasında 111 milyar Euro’dan 130 milyar Euro’ya yükseldiği tespit edildi.

Vakfın belediye uzmanı Kirsten Witte, “Zengin ve fakir belediyeler arasındaki makas giderek büyüyor. Birçok belediye aşırı borçlanma, nüfus kaybı ve çekiciliğinin azalmasından oluşan kısır döngüye maruz kalmış gibi gözüküyor.” dedi. Borçlanmaların çoğunun yatırım amaçlı olmaktan ziyade nakit borçlanma olduğunu tespit eden vakıf, bu gidişatın sağlıklı olmadığına, bundan dolayı da eyalet yönetimlerinin belediyelerin borçlanmalarını kısıtlaması gerektiğine dikkat çekti.

Araştırmayı yapan uzmanlardan Rene Geissler ise belediyelerin düşük faizden yararlandığını belirterek, “2001’deki faiz oranına göre borç alınsaydı, faiz ödemeleri yılda 2,5 milyar Euro daha fazla maliyet getirecekti. Belediyelerin mali cari açığı ise iki kat daha yüksek olacaktı” dedi. Nakit borçlanma oranını azaltan tek eyalet Saksonya oldu. Bu eyalette kişi başına düşen borç 13 Euro iken, en çok borçlanan Saarland eyaletinde kişi başına düşen borç 1754 Euro’yu buluyor. Bavyera, Baden-Württemberg, Saksonya ve Thüringen’deki belediyeler nakit borçlanmalarını nerdeyse sıfıra düşürüp yatırıma yönelirken, Saarland, Kuzey Ren Vestfalya (KRV), Hessen ve Rheinland-Pfalz’daki belediyeler daha çok nakit borçlanıyor. KRV ve Saarland’da belediyelerin altyapı çalışmalarına ayırdığı miktarın ülke ortalamasından üçte bir daha az olması dikkat çekiyor.

Rapora göre KRV içerisindeki belediyelerin borçları 2007 yılında 10 milyar Euro civarındayken, 2011 yılında 47, 8 milyar Euro’ya çıktı. Belediyeler arasında Oberhausen 6 bin 870 Euro’luk kişi başına düşen borçlanma ile dikkatlerden kaçmıyor. Öte yandan KRV İçişleri Bakanı Ralf Jaeger dün Düsseldorf’ta yeni destek paketini tanıttı. Buna göre eyaletin güçlü belediyeleri 2014 yılında zor durumda olan belediyelere maddi destek verecek. Jaeger yükleri mümkün olduğunca çok sırtın üstüne yüklemek istediklerini ve kimseyi zor duruma sokmayacaklarını vurguladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER