ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 16:40

Almanya'da yeni hükümet göreve başladı


Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından atama belgeleri verilen Başbakan Angela Merkel ve bakan kurulu üyeleri, Federal Meclis'te yemin ederek resmen göreve başladı.
Bellevue Sarayı'ndaki törende kabinedeki bakanlara atama belgelerini veren Cumhurbaşkanı Gauck, burada yaptığı konuşmada, demokrasi ve istikrarın önemine vurgu yaptı.
Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) liderlerini uzun müzakereler sonunda sağladıkları uzlaşma için tebrik eden Gauck, "Demokrasinin en önemli faziletlerinden birini, uzlaşabilmenin önemini kanıtladınız. Bu takdiri ve saygıyı hak ediyor" dedi.
Yeni koalisyon hükümetinden büyük beklentiler olduğuna işaret eden Gauck, "Almanya'nın istikrarlı ve etkin bir hükümete ihtiyacı var. Bu yalnızca Almanya yurttaşlarının değil, Avrupa'da ve tüm dünyadaki partnerlerimizin de beklentisidir" ifadesini kullandı.
Hükümetin önünde zor görevlerin bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gauck, yeni dönemde Almanya'nın önemli sorunlarına çözüm getirilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Gerekli reformlar için yeniden cesaret bulabilecek miyiz? Demografik değişimin yol açtığı sorunlara nasıl çözümler üreteceğiz? Ekonomimizin büyümesine ve sürdürülebilirliğe katkı sağlarken, diğer yandan sosyal standartların korunmasını nasıl sağlayacağız? Gerçekten de herkes için eğitim fırsatlarını sağlama konusunda iyi bir yolda ilerlemeye devam edebilecek miyiz? Son olarak, Avrupa'daki borç krizi ve mali krize Avrupalı partnerlerimizle birlikte bir çözüm yolu bulabilecek, ülkemizi, AB ve Avro Bölgesi'ni güvenli bir geleceği taşıyabilecek miyiz?"
Cumhurbaşkanı Gauck, Merkel ve kabine üyelerine hitaben yaptığı konuşmasında, parlamenter demokrasinin ve muhalefetin önemini vurgularken, hükümete tavsiyelerde bulundu.
Joachim Gauck, şöyle devam etti:
"Kurduğunuz büyük koalisyon, Meclis'te sandalyelerin 5'te 4'ünden fazlasına sahip. Bu sizlere ciddi bir siyasi güç sağlıyor. Bununla zor sorunların üzerine gitme cesareti bulmanızı umut ediyorum. Sahip olduğunuz bu büyük çoğunlukla sorumluluk içinde hareket edeceğiniz konusunda eminim. Ülkemizin etkili bir hükümete ihtiyacı olduğu gibi etkili bir parlamenter muhalefete de ihtiyacı vardır. Bu kez muhalefetin nicelik olarak küçük olması, onun hükümeti kontrol etme ve siyaset alternatifleri üretme konusundaki çok ciddi rolünün önemini azaltmaz. Bu bizim parlamenter sistemimizin en önemli temellerinden birini oluşturmaktadır."
Gelecek yıl 1. Dünya Savaşı'nın başlangıcının 100. yıl dönümü, İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcının 75. yıldönümü ve Doğu Avrupa'daki devrimlerin 25. yıl dönümü olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Gauck, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu tarih ve bunun Almanya'ya yüklediği tarihi rol, bizlerin ortaklarımızla beraber Avrupalıların birliğini sağlama sorumluluğumuzu daha da artırıyor. Avrupalıların birliği; barış, özgürlükler, insan hakları ve fırsat eşitliği için birliktir. Bu değerler konusunda olduğu gibi, uluslararası düzenin bekası ve bu düzende reform konusunda da Avrupa sınırlarını aşan bir ortak sorumluluğa sahibiz."
Cumhurbaşkanı Gauck konuşmasının ardından federal hükümette görev alacak bakanlara tek tek atama belgelerini takdim etti. Cumhurbaşkanı Gauck ve Başbakan Merkel ile fotoğraf çektiren bakanlar, ardından Federal Meclis'e dönerek burada düzenlenen törende yemin ettiler.
Resmen göreve başlayan Merkel liderliğindeki kabinenin akşam saatlerinde ilk toplantısını yapması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER