ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:01

Almanya'da yangında ölen aileye hüzünlü veda


Almanya'da çıkan yangında hayatını kaybeden anne Nazlı Özcan Soykan ve 7 çocuğu, Afyonkarahisar İmaret Camii'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Afyon Kocatepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Almanya'da bir apartmanda çıkan yangında çocuklarıyla birlikte hayatının kaybeden Nazlı Özcan Soykan ve çocuklarının cenazesi dün özel bir uçakla Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve ölenlerinin yakınlarından oluşan 30 kişilik bir heyetle İstanbul’a getirilmişti. Adli Tıp Kurumu'nda otopsileri yapıldıktan sonra bugün Zafer Havalimanı’na oradan da Afyonkarahisar’a getirilen cenazeler için İmaret Camii bahçesinde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, milletvekilleri Kemalettin Yılmaz, Sait Açba, Vali İrfan Balkanlıoğlu ve ölenlerin yakınları katıldı.

İmaret Camii bahçesine önce yangında büyük bir fedakarlık yaparak çocuklarını kurtarma isterken hayatını kaybeden anne Nazlı Özcan’ın tabutu getirildi. Arkasından ilk eşinden olan Hatice Oruç(17) ve diğer kardeşlerinin tabutları sıralandı. İlk olarak 6 aylıkken Türkiye’ye geldiği belirtilen Hatice Oruç’un tabutunun üzerine gelinlik koyan akrabaları uzun süre gözyaşı döktü. Baba Sami Soykan ise bitkin bir vaziyette akrabalarının destekleriyle güçlükte ayakta durabildi ve cenaze namazını kılabildi.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı cenaze namazını 8 imam kıldırdı. Bakanlar ve vatandaşlar her tabutun başında ayrı ayrı bulunan imamların arkasında saf tutarak cenaze namazı kıldırdı.

Afyonkarahisar Müftü Vekili İsmail Yıldırım’ın yaptığı kısa konuşma sonrasında cenazeler sevenlerinin ve vatandaşlarının omzunda araçlar götürüldü. Anne Nazlı Özcan ve 7 çocuğu, Afyon Kocatepe Mezarlığı'nda belediye tarafından kendileri için yan yana hazırlanan kabirlere konuldu.

    Mezarlığa giden Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, mezarlıktaki defin işlemlerine katılarak ölenlerin yakınlarına teselli etti.

“ANNE BEBEĞİNE SARILMIŞ VAZİYETTE BULUNMUŞTU”

Almanya'nın Stuttgart kenti yakınlarındaki Backnang kasabasındaki bir apartman dairesinde çıkan yangında, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Gezler köyünden Nazlı Özcan Soykan (40) ile ilk eşinden olan çocuğu Hatice Oruç (17) ve ikinci eşinden olan çocukları Yılmaz (14), Abdülkadir (8), İzzet (7), Yasin (6), Ahmet (3) ve 6 aylık Murat Soykan ölmüş, yangın sırasında binada bulunan 4 kişi balkondan kurtarılırken 3 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Anne, yangın sırasında dışarı çıkmış ancak çocuklarını kurtarmak için tekrar içeri girdiği sırada hayatını kaybetmiş, 6 aylık bebeğine sarılmış vaziyette bulunmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER