ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 12:35

Almanya'da üniversiteler açıldı, öğrenciler ev bulmakta güçlük çekiyor


Yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin yükseköğrenim gördüğü Almanya’da 2013/14 kış dönemi bu hafta başladı. Öğrencilerin ilgi gösterdiği önde gelen üniversite şehirlerinde barınma sorunu ise çözülemiyor.

Özellikle eğitim kalitesi sıralaması yapılan araştırmalarda ön sıralarda bulunan Münih’teki Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi (LMU) ve Münih Teknik Üniversitesi (TU), Heidelberg, Hamburg, Frankfurt gibi üniversitelere öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Örneğin LMU 15 yıl sonra 50 bin öğrenci sınırını aşarken, Münih Teknik Üniversitesi (TU) ise 35 bin öğrenciye eğitim veriyor.

Öğrencilerin en iyi eğitimi alma adına yoğun ilgi gösterdiği bu kentlerde karşılaştıkları en büyük sorun ise ev bulmak oluyor. Bavyera üniversitelerinde toplam 350 bin öğrenci ders görürken, çoğu Münih’te olmak üzere yaklaşık 10 binden fazla öğrencinin kalacak yer bulamadığı bildiriliyor. Bunların 7 bin 500′ünün Münih’te, 2 binin Erlangen’de, bin 400′ünün Nürnberg’de, bin 600′ünün Würzburg’da ve 900′ünün Augsburg’da olduğu kaydedildi.

Yükseköğrenime ilginin artması karşısında üniversite yönetimleri de her adayı üniversiteye alamıyor. Öğrenim için uygun olan her öğrenciye fırsat vermeye çalıştıklarını ifade eden TU Münih Rektörü Wolfgang Herrmann, "Ancak maalesef kapasitemiz sınırlı" diyerek yetkililerden daha fazla derslik istedi. LMU yöneticileri de artan başvurular nedeniyle özellikle şehir dışında derslik yapımına ara vermeden devam ettiklerini açıkladı.

Münih Yüksekokulu ise hemen hemen tüm bölümlere not sınırlaması koyarak başvuru yapan adayların en iyilerini seçiyor. Öğrencilerin en fazla tercih ettikleri bölümler ise sağlık, teknik ve ekonomi alanlarında. Tıp, işletme, hukuk, öğretmenlik bölümleri, matematik, fizik, elektroteknik gibi bölümler öğrencilerin gözdeleri arasında yer alıyor.

Almanya’da öğrencilerin sorunsuz bir şekilde eğitim almaları için öğrencilere burslar veriliyor. 900 binden fazla öğrenciye BAFÖG bursu verilirken, burs alma şartlarında da iyileştirmeler yapılıyor. Master öğrencileri 35 yaşına kadar bu bursu alabilirken, burs hakkı kazananlara ayda en fazla 670 Euro ödeniyor. BAFÖG dışında ayrıca aylık bedeli 300 Euro olan ve yarı parasını özel şahısların verdiği Almanya Bursu’ndan da geçen yıl 10 binden fazla üniversite öğrencisinin faydalandığı belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER