ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 22:18

Almanya'da NSU duruşmasının ertelenmesi


Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Alman yargısına güveninin tam olduğunu belirtti.
     Westerwelle, Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil El Arabi ile yaptığı görüşmeden sonra Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi davasının duruşmasını erteleme kararını değerlendirerek, "Bizde kuvvetler ayrımı var. Bu adaletin bağımsız kararıdır. Alman yargısının burada doğru karar verdiğine güvenim tam" ifadesini kullandı.
     Daha önce Türk gazetecilerin duruşmada yer almasını isteyen Westerwelle, Anayasa Mahkemesi'nin bu yönde verdiği kararın dış politika açısından akıllı bir karar olduğunu söyledi.
     Davada baş sanık olarak yer alacak Beate Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Stahl, mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Mahkeme duruşmayı ertelemeseydi, biz ilk gün böyle bir talepte bulunacaktık" şeklinde konuştu.
     Alman Anayasa Mahkemesi, Türk gazetecilere yer vermeyen Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin gazeteciler için akreditasyon uygulamasını doğru bulmayarak, en az 3 yabancı gazeteci için kontenjan ayrılmasını istemişti. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi, bunun üzerine bugün duruşmayı 6 Mayıs'a ertelemişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER