ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:35

Almanya'da NSU davasında yeni konu


 Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde devam eden aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yerlatı (NSU) terör örgütü davasında ifade veren Carsten Schultze, NSU'nun şimdiye kadar bilinmeyen başka bir saldırısını gündeme taşıdı.
İfadesini dün ağlayarak veren Carsten Schultze, cinayetlerde kullanılan Ceska tipi silahı NSU üyeleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'a teslim etmek üzere Zwickau kentindeki bir kafede buluştuğunu yineledi, ardından NSU terör örgütü üyeleri Mundlos ve Böhnhardt'ın kendisine Nürnberg'deki bir göçmene ait dükkana el feneri yerleştirdiklerini söylediklerini belirtti. Yapılan değerlendirmelerde, Nürnberg'de 1999 yılında bir Türk lokaline saldırı yapıldığı, bunun NSU üyeleri tarafından söz edilen el feneriyle yapılan saldırı olabileceğine işaret edildi.
Nürnberger Zeitung gazetesi, 23 Haziran 1999 tarihindeki haberinde, saldırıda yaralanan temizlik görevlisinin tuvaleti temizlerken "30 santimetre uzunluğunda, el fenerine benzeyen bir şey bulduğunu, bunu açmaya çalışırken patladığını" söylediğini yazmıştı. Patlamadan sonra temizlik işçisinin vücudunda, yüzünde ve kollarında yanıklar oluşmuştu. Sözkonusu saldırıdan sonra polisin, olayın ardında yabancı düşmanlığı olmadığını belirttiği ifade edildi.
Başsavcılıktan bugün yapılan açıklamada, Carsten Schultze'nin söz ettiği olayın hangisinin olduğunun araştırıldığı belirtilirken, Bavyera Eyalet Suç Dairesi'den de konunun incelemeye başlandığı bilgisi verildi.

- Sanıklardan biri rahatsızlandı

Öte yandan Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde bugün davaya devam edildi. Bugünkü duruşma bir sanığın rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık 1 saat 15 dakika geç başladı.
Mahkeme görevlisinin, sanıklardan birinin rahatsız olduğunu ve duruşmanın geç başlayacağını ifade etmesinin ardından Zschape'nin avukatları da sanıkların yer aldığı bölüme gitti.
Duruşmada, Carsten Schultze'nin ifadesinin alınmasına devam ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER