ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Eylül 2013 Cumartesi 07:19

Almanya'da hükümet kurma arayışları


Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) yapılan genel seçimlerden birinci çıkan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile koalisyon kurma konusunda ön görüşmeler yapma kararı aldı.
Başkent Berlin'deki SPD Genel Merkezi'nde toplanan federal ve eyalet düzeyindeki parti yöneticilerinin büyük bir çoğunlukla Birlik Partileri ile hükümet kurma konusunda ön görüşmeler yapma kararı aldığı bildirildi.
SPD genel merkezinde yapılan toplantıda Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ile yapılacak olan görüşmelerin sonunda yapılacak muhtemel koalisyon sözleşmesini parti tabanına oylatma kararı çıktığı belirtildi. Oylatma kararının SPD tarihinde bir ilk olduğu ve yaklaşık 470 bin üyenin bu sözleşmeyi oylayacağı ifade edildi.
SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantının çok sakin geçtiğini belirtti.
CDU Genel Başkanı Angela Merkel'in hükümeti kurması gerektiğini belirten Gabriel, Birlik Partileri ile ortak bir hükümet kurma konusunda sonucu açık görüşmeler yapacaklarını dile getirdi.
''Bu görüşmelere özgüvenli bir şekilde gireceğiz'' diyen Gabriel, kendi çizgilerinin sosyal demokrasi siyasetinin içeriği olduğunu kaydetti.
Hedefin siyasette değişim olduğunu vurgulayan Gabriel, ''Bu tür görüşmeler başarısızlığa uğrarsa erken seçimden de korkmuyoruz'' ifadesini kullanarak Birlik Partilerine mesaj gönderdi.
Öte yandan genel seçimlerde SPD'nin başbakan adayı Peer Steinbrück, partideki görevlerinden çekildiğini bildirdi.
Seçim kampanyası döneminde Birlik Partileri liderliğindeki hükümette yer almayacağını açıklayan Steinbrück, yaptığı konuşmada, partide ve Federal Meclis Grubu'nda bir görev üstlenmeyeceğini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER