ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 14:13

Almanya'da genç akademisyenlerin kadro sıkıntısı


Almanya'da Akademisyenler ve sendikalar birçok bilim insanının içinde bulunduğu çalışma koşullarından şikâyetçi.

Profesörlerin dışında kalan bilim insanlarının, iyi olmayan şartlarda çalıştıklarından ve geleceklerinin belirsiz olduğundan yakınan Eğitim ve Bilim Sendikası yetkilisi Santina Battaglia, profesör olamayanların sözleşmeli işlere mahkûm olduğunu ve bir süre sonra sistem dışı kaldıklarını belirtti. Battaglia, üniversitedeki pozisyonların yüzde 80 ila 90'ının kadrolu değil sözleşmeli olduğu sürece üniversitelerin iyi çalışamayacağının altını çizdi.

Baden- Württemberg İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 2011 yılında eyaletteki bilim insanlarının sadece yüzde 15'i kadroluydu. Güney Batı Almanya, Berlin ile beraber kadrolu çalışan oranının en düşük olduğu yer. Birçok akademisyen doçentliklerini aldıktan sonra 40'lı yaşlarda işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Şu andaki sistemin bir üniversitede kürsü sahibi olmak üzerine kurulduğunu belirten uzmanlar, bunun ise çok az sayıdaki akademisyen için mümkün olabildiğinin altını çiziyor.

Ver.di Sendikası'ndan Hanna Binder durumun özellikle doktora yapmakta olanlar için çok zor olduğunu belirtirken akademisyenlerin ancak altı aylık sözleşme yapabildiğini ve önlerini göremediklerini hatırlattı. Baden-Württemberg Bilim Bakanı Theresia Bauer'in 2011 yılında kurduğu çalışma grubunun bu sonbaharda araştırma sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Bu sonuçların sadece bu eyalet için değil Almanya geneli için iyileştirme imkânı sunacağı umut ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER