ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 19:21

Almanya'da "Euro Hawk" tartışmaları


Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, ülkede bir süredir gündemi işgal eden "Euro Hawk" insansız hava araçları tartışmaları nedeniyle istifa etmeye gerek duymadığını açıkladı.
De Maiziere, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, kendisine bağlı bakanlığın "Euro Hawk" insansız hava araçları projesini iptal etmesini doğru ve zamanında verilen bir karar olarak niteleyerek, ''İstifa etmeme sebep olacak bir durum ortada yok'' dedi.
Projenin başarasız olduğunu 13 Mayıs'ta bakanlık yetkililerinden aldığı raporla öğrendiğini ve aynı gün projeyi iptal ettiğini belirten de Maiziere, daha önceden bu durumdan haberdar olmamasının ise kendi hatası olduğunu kabul etti.
Öte yandan Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti, Alman Meclisi'nde (Bundestag) bir araştırma komisyonu kurulması için çalışmalara bşaladı.
Euro Hawk adlı insansız hava aracının Almanya üzerinde kullanımı için izin verilmeyeceğinin anlaşılması üzerine proje, Savunma Bakanı Thomas de Maiziere tarafından durdurulmuştu. Proje için yaklaşık 600 milyon avro harcama yapıldığı ve bu paranın böylelikle boşa harcandığı iddia edilmişti.
Almanya'da yapılan değerlendirmelerde, 22 Eylül'de yapılacak genel seçimler nedeniyle de Maiziere'nin istifa etmeyeceği ancak seçilmesi durumunda bir daha savunma bakanlığı için çaba göstermeyeceği belirtiliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER