ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 14:50

Almanya'da çocuk parasının 2016'da artırılması planlıyor


Alman hükümetinin, çocuk parasını 2016 yılında artırmayı düşündüğü bildirildi.
''Süddeutsche Zeitung gazetesinde'' yer alan ve hükümet çevreleri tarafından da doğrulanan habere göre, hükümet ailelere her ay ödenen çocuk parasını aylık 2 avro artırmak yerine 2016 yılında toplu zam yapmayı planlıyor.
Çocuk parasında yapılacak artış ile geliri düşük aileler için çocuklar için yapılan ek ödemenin de yükseltilmek istendiği ifade edildi.
Hükümetin çocuk parasının yükseltmeyi 2 yıl ertelemesinin sonbaharda açıklanacak asgari geçim düzeyi raporundan kaynaklandığı, bu raporun açıklanmasının ardından çocuklar için vergiden muaf tutulan meblağın artırılmasının söz konusu olabileceği kaydedildi.
Almanya'da 2012 yılında açıklanan asgari geçim düzeyi raporunda, çocuklar için vergiden muaf tutulan meblağın bu yıl içinde 72 avro artırılarak 4 bin 440 avroya yükseltilmesi gerektiği belirtildi. Söz konusu meblağın artırılması ve çocuk parasının da 2 avro artırılmasıyla devletin yılda toplam 425 milyon avro daha az vergi elde etmesi anlamına geldiği bildirildi.
Hükümetin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), seçim kampanyasında çocuk parasını 35 avro artırmayı vadetmişti.
Almanya'da birinci ve ikinci çocuk için 184 avro, üçüncü çocuk için 190 avro, 4'ten fazla çocuk için de her çocuk için aylık 215 avro ödeniyor.
Almanya'nın 2012 yılında 38,5 milyar avro çocuk parası ödemesi yaptığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER