ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 20:05

Almanya'da bombalı saldırı ve suikast girişimine ilişkin dava


Almanya'nın Bonn kentinde 2012 yılında bombalı saldırı teşebbüsü ve aşırı sağcı Pro NRW Partisi'nin genel başkanına suikast girişiminde bulundukları suçlamasıyla 4 kişi hakkında dava açıldığı bildirildi.
Federal Savcılık, tarafından yapılan yazılı açıklamada, 10 Aralık 2012 tarihinde Bonn'da tren garındaki bombalı saldırı teşebbüsü ve 2013 yılının mart ayında Pro NRW Partisi Genel Başkanı Markus Beisicht'e yönelik suikast girişimine ilişkin soruşturmanın tamamlandığı bildirildi.
Olaya ilişkin tutuklu bulunan sanıklardan Marco G'nin 10 Aralık 2012 tarihinde spor çantası içindeki el yapımı boru tipi bombayı saat 13.00 sıralarında Bonn'daki tren garına koyduğu öne sürülen açıklamada, Marco G'nin zaman ayarlı bombayı patlatarak çok sayıda kişiyi öldürmeyi planladığı iddia edildi.
Açıklamada, yapımındaki hata ya da ateşleme sistemindeki arıza nedeniyle patlatamayan bombanın bulunmasının ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi.
Daha sonra Aşırı sağcı Pro NRW Genel Başkanı Beisicht'e 13 Mart 2013'te suikast düzenlemek istedikleri iddia edilen 26 yaşındaki Alman vatandaşı Marco G, 43 yaşındaki Arnavutluk vatandaşı Enea B, 25 yaşındaki Türk kökenli Alman vatandaşları Koray D, ve 24 yaşındaki Tayfun S'nin 12 Mart 2013'te yakalandığı vurgulandı.
Tutuklanan sanıklardan 26 yaşındaki Alman vatandaşı Marco G. hakkında bombalı saldırı girişiminde bulunmak, terör örgütü kurmak ve cinayete teşebbüs, 43 yaşındaki Arnavut vatandaşı Enea B, 25 yaşındaki Türk kökenli Alman vatandaşları Koray D, ve 24 yaşındaki Tayfun S. hakkında da cinayete teşebbüs ve terör örgütü kurmak suçlamasıyla dava açıldığı ifade edildi.
Pro NRW Partisi'nin üst düzey yöneticilerine silahlı ve bombalı saldırı düzenlemek amacıyla sanıkların 22 Aralık 2012 tarihinde terör örgütü kurdukları iddia edilen açıklamada, Pro NRW Genel Başkanı Beisicht'e suikast düzenlemeyi planlayan sanıkların, bunun için iki silah ve susturucu temin ettikleri öne sürüldü.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER