ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 15:53

Almanya muhbirlerine 20 milyon avro ödeyecek


Alman devletinin istihbarat teşkilatlarına muhbirlik yapanlar için bu yıl yaklaşık 20 milyon avro ödeme yapacağı ortaya çıktı.
    
Almanya'da yayımlanan Bild gazetesinin gizli bütçe belgelerine dayandırdığı haberde, federal hükümetin bu yıl muhbirlere 19 milyon 534 bin avro ödenek ayırdığı, hatta bu tutarın 2,4 milyon avrosunun muhbirlere prim olarak ödeneceği ifade edildi.
    
Habere göre, muhbirlik ödeneğinde en fazla tutar 5,4 milyon avro ile casusluk için kullanılan teknik malzeme teminine ayrıldı. Muhbirlerin seyahat giderleri için 4,3 milyon avro, iş yapma ve gizli ofisler için 1,8 milyon avro harcanması öngörülüyor.
    
Konuya ilgili Sol Parti'nin soru önergesini yanıtlayan Alman hükümeti ise, muhbirlerin parayı makbuz karşılığında nakit aldığını açıkladı.
    
Hükümetin, muhbirlerin aldığı ödemeler konusunda hesap vermek zorunda olmadığını kaydetmesi ise bazı siyasetçilerin tepkisine neden oldu.
    
Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) iç politika uzmanı Stephan Mayer, muhbirler olmadan bu işin yürüyemeyeceğinin bilindiğini ancak "aşırı fikirleri" olanların da halkın vergileriyle finanse edilemeyeceğini belirtti.
    
Sol Partili Federal Meclis Başkan Vekili Petra Pau da, "çok az faydası olan bir şey için çok para ödendiği" değerlendirmesinde bulundu.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER