ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 09:43

Almanya IKBY'ye yardım kararını pazara kadar açıklayacak

Almanya IKBYye yardım kararını pazara kadar açıklayacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) silah yardımı konusunda hükümetin en geç pazar günü karar alacağını açıkladı.


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) silah yardımı konusunda hükümetin en geç pazar günü karar alacağını açıkladı.

Merkel, MDR Info radyosuna verdiği demeçte, Almanya'nın terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehlikesine karşı IKBY'ye yapmayı planladığı silah yardımları konusunda soruları yanıtladı. Hükümetin değerlendirmelerinin sürdüğünü belirten Merkel, "Meclis oturumundan önce, bu hafta içerisinde ve en geç pazar günü nihai kararları alacağız" dedi.

Pazartesi Federal Meclis'te yapılacak oturumda milletvekillerini bilgilendireceğini belirten Merkel, Irak'ın kuzeyine Alman askerlerinin gönderilmeyeceğini, silah yardımı konusunda Meclis kararına ihtiyaç olmadığını kaydetti.

ASKERI TEÇHIZAT SEVKIYATA HAZIR

Hükümet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne gönderilecek silahlar üzerinde değerlendirmelerini sürdürürken, silah içermeyen askeri teçhizatların da sevkiyata hazır hale getirildiği bildirildi.

Alman haber ajansı DPA, IKBY'ye gönderilmek üzere 4 bin askeri kask, 4 bin koruyucu yelek, 680 gece görüş gözlüğü ve 700 telsizin ülkenin kuzeyindeki Müritz askeri üssünde hazır bekletildiğini duyurdu. Sevkiyata hazır bekleyen askeri malzeme ve teçhizat arasında 20 metal detektör, 30 mayın arama detektörü ile 40 bomba imha araç-gereci bulunduğu kaydedildi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER