ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 21:33

Almanya Dışişileri Bakanı Westerwelle, Kosova'da


Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Kosova ile Sırbistan arasındaki uzlaşmanın yürürlüğe konulmasındaki ilk adımın, ülkenin kuzeyindeki Sırp güvenlik güçlerinin çekilmesi olduğunu söyledi.

Westewelle, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki temaslarının ardından geçtiği Kosova'nın başkenti Priştine'de Başbakan Haşim Taçi ile bir araya geldi.

Westerwelle, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kosova ile Sırbistan arasında AB'nin öncülüğünde varılan uzlaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, söz konusu uzlaşmanın yürürlüğe konulmasındaki ilk adımın, Kosova'nın kuzeyindeki Sırp güvenlik güçlerinin çekilmesi olduğunu kaydetti.

"Kosova'nın kuzeyindeki Sırp güvenlik güçleri kesinlikle çekilmelidir ve bu durum iki ülke arasında varılan uzlaşmanın temel ölçütlerden biridir" diyen Westerwelle, ayrıca Kosova'nın kuzeyindeki vatandaşların ülkeye daha kolay entegre olmaları için yöneticilerin bu insanlara kolaylık sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Kosova ile Sırbistan arasındaki uzlaşmanın yürürlüğe konulması için yarın Brüksel'de diyalog görüşmelerinin devam edeceğini belirten Westerwelle, iki ülke arasında uzlaşma sağlanmasının hem Kosova hem de Sırbistan'ın, Haziran ayında yapılacak Avrupa Birliği Konseyi'nden iyi haber almaları için şart olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki uzlaşmanın çok önemli olduğunu yineleyen Westerwelle, bir zaman sonra bu uzlaşmanın "tarihi uzlaşma" olarak anlatılacağını savundu.

Westerwelle, Almanya'nın her zaman Kosova'nın yanında olduğunu, bundan sonraki dönemde de Kosova'nın uluslararası alanda tanınması için lobi yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER