ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 13:01

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'tan "hoşgörü çağrısı"


Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Noel mesajında, ülkedeki mültecilere ve iltica talebinde bulunanlara daha açık ve hoşgörülü olunması çağrısında bulundu.

Gauck, Hristiyanların Noel Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, insanların yurtlarını savaş ve açlık, zülüm ve çaresizlik gibi birçok sebepten dolayı terk etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Dünyanın birçok yerinde insanların kaçmak zorunda olduklarını ifade eden Gauck, "Suriye'den gelen ailelerin korkunç kaderlerini düşünüyoruz. Avrupa'ya doğru deniz üzerinden tehlikeli yolu aşmaya cesaret eden umutsuzluk içinde olanları düşünüyoruz. Kendi ülkelerinde özgürlüğü, adaleti ve güvenliği bulamayarak gelenleri de düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Her geleni ülkemize kabul edemeyeceğimiz tespitiyle yüreğimizi daraltmayalım" diyen Gauck, mültecilerin her zaman daha iyi bir hayatı arzuladıklarına işaret ett. Gauck, Almanya'ya gelen mültecilerin hazır bir yatak bulma beklentisi içinde olmadıklarını, onların zulümden ve fakirlikten kaçtıklarını vurguladı.

Kendi ecdadının da kaçma ve sürülmeyi yaşadığını hatırlatan Gauck, bu konuda gönüllü çalışmalar yapan insanların yaptığı faaliyetlere de dikkati çekerek, "Bu insanlar Almanya için büyük bir hediye. Ülkemizi yaşamaya değer yaptığınız için teşekkür ediyorum" dedi.

Diğer insanlarla birlik içindeki yaşamanın başarılı bir hayat olduğunu ifade eden Gauck, nefret ve savaşın birlikteliği yıktığını belirtti. Herkesin Noel Bayramı'nı kutlayan Gauck, Noel'in diğer insanlarla barış ve uyum içinde yaşamak için umut ve özlemi güçlü kıldığını sözlerine ekledi.


 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER