ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 17:08

Almanya Başkonsolosluğu’nda füzeli eylem

Almanya Başkonsolosluğunda füzeli eylem


NATO'nun Türkiye'ye konuşlandırmayı planladığı Patriot füzelerinin getirilmesini protesto eden bir grup Almanya Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Grup, konsolosluğun avlusuna maket füze attı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 20 kişi, saat 13.00’de Taksim'de toplanarak Gümüşsuyu Caddesi’ndeki Almanya Başkonsolosluğu’na yürüdü. Yürüyüş sırasında grup ‘Füzeler kaldırılsın, üsler kapatılsın’ yazılı pankart açtı. ‘NATO’dan çıkılsın, patriotlar kaldırılsın’, ‘Savaşa değil emekçiye bütçe’ şeklinde slogan attı. Konsolosluk kapısına kadar yürüyen grup adına açıklamayı Erdal Demirhan yaptı. Demirhan şöyle konuştu: “AKP iktidarının NATO’dan istediği Patriot füzeleri ABD, Almanya, Hollanda’dan getirilerek Türkiye’ye yerleştiriliyor. Patriotlarla birlikte 1200 NATO askeri de Türkiye’ye yerleştirilecek. Almanya’dan getirilerek Kahramanmaraş’a yerleştirileceği açıklanan Patriotlar yola çıkıyor. Ortadoğu halklarına ve halklarımıza savaş acısı, gözyaşı ve ölüm getirecek ve Suriye’ye emperyalist işgalin adımı olacak füzeleri istemiyoruz.”

Grup, açıklamanın ardından maket füzeyi konsolosluğun kapısının üstünden fırlatarak içeriye attı. Grup olay yerinden ayrılırken, bir konsolosluk görevlisi içeriye atılan maket füzeyi dışarı çıkardı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER