ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 15:24

Almanya, 10 yılda 1,15 milyon pasaport kayboldu


Almanya Federal Suç Dairesi (BKA), son 10 yılda kaybolan çeşitli ülke vatandaşlarına ait 1,15 milyon pasaporta ilişkin bilgileri Schengen Bilgi Sistemi'ne ve INTERPOL'e bildirdi.

''Welt am Sonntag'' gazetesinde yer alan haberde, BKA'ya son 10 yılda kayıp olarak bildirilen pasaportların büyük bölümünün Almanya vatandaşlarına ait olduğu belirtildi.

Almanya'da kaybolan çeşitli ülke vatandaşlarına ait pasaportların da söz konusu rakama dahil olduğu ifade edilen haberde, BKA'nın tespit edilemediği gerekçesiyle ''kayboldu'' ve ''çalındı'' ayrımına gitmediği bildirildi.

BKA'nın pasaport bilgilerini düzenli bir şeklide Strasburg'da bulunan Schengen Bilgi Sistemi'ne (SIS) ve Lyon'daki INTERPOL'e ilettiği ifade edilen haberde, buradaki ''Çalınmış ve Kaybolmuş Seyahat Belgeleri Bilgi Bankası'nda" 167 ülkeden 40 milyonun üzerinde kayıp pasaport bilgisinin kayıtlı olduğu kaydedildi.

INTERPOL'e göre birçok Avrupalı'ya ait pasaportların güneydoğu Asya'da pasaportun durumu, geçerlilik süresi ve hangi ülke pasaportu olduğu kriterlerine göre 1500 ila 3 bin dolar arasında satıldığı belirtildi.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e gitmek üzere havalandıktan bir süre sonra kaybolan yolcu uçağına 2 kişinin sahte pasaportlarla bindiği iddia edilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER