ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:34

Alman vatandaşı umreciler yolda kaldı


DİTİB organizasyonu ile umre yapmak isteyen yüzlerce Alman vatandaşı Türk, vize alınamadığı için cumartesi günü havaalanından dönmek zorunda kaldı. Umre organizasyonunu Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yapan ve vizeler için Türkiye’deki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na başvuran DİTİB, başkonsolosluğun “Alman vatandaşlarına vize vermeyiz” cevabıyla karşılaştı. İşlemler dün tamamlanırken umre yolcuları bugün gönderilecek, mağdurların da zararları karşılanacak.

Paskalya tatilini fırsat bilerek kutsal topraklarda umre yapmak isteyen yüzlerce umre yolcusu, vize verilmemesi sonucu havaalanından geri dönmek zorunda kaldı. DİTİB’in aracılığıyla umreye gitmek isteyen ve Alman vatandaşı olanlara vize verilmemiş olduğunu öğrenerek havaalanlarından geri dönmek zorunda kalan bin civarında yolcu, hayal kırıklığı içerisinde evlerine döndü.

ALMAN VATANDAŞLARININ BAŞVURULARI ANKARA’DA YAPILDI

Umre organizasyonunu Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde yapan DİTİB, Almanya’daki umre yolcularının başvurusunu da Türkiye’deki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na yapmış ve söz konusu başkonsolosluğun bu tavrıyla karşılaşmış.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DİTİB Hac ve Umre İşleri Yürütme Merkezi, “Türkiye’deki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, çarşamba günü akşam itibarıyla Alman pasaportuna sahip Türklere umre vizesi verilemeyeceğini, vatandaşı oldukları ülke tarafından umre vizelerinin alınması gerektiğini bildirmiştir. Bunun üzerine, Suudi Arabistan Berlin Başkonsolosluğu ile yapılan üst düzey görüşmeler neticesinde, vizelerin en erken Pazartesi günü öğle vaktine yetiştirilebileceği ifade edilmiştir. Türk pasaportuna sahip umre yolcularımızın uçuşlarında herhangi bir sıkıntı yaşanmayıp planlandığı şekilde uçuşlar devam etmektedi.r” ifadelerini kullandı.

ALMAN VATANDAŞI OLANLARA VİZE ALINAMADI

DİTİB Genel Sekreter Yardımcısı ve DİTİB Sözcüsü Dr. Bekir Alboğa, yaşanan sorun üzerine cumartesi günü kriz toplantısı düzenlediklerini bildirdi. Sorunun Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun Alman vatandaşı olanlara vize vermemesinden kaynaklandığı bildiren Dr. Alboğa, DİTİB Genel Başkanı’nın Suudi Arabistan’ın Berlin Başkonsolosluğu ile görüştüğünü ve mağdur olanların mağduriyetinin kesinlikle DİTİB tarafından karşılanacağını kaydetti.

MAĞDURLAR PAZARTESİ GİDEBİLECEK

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavir Vekili Kazım Türkmen ise şu an vizelerin alındığını, uçaklar ayarlandığı takdirde Pazartesi akşamı itibariyle umre yolcularının yüzde 90’ını göndermiş olacakları bilgisini verdi. İstanbul’a gidenleri otelde ağırladıklarını söyleyen Türkmen,“Gecikmeli gidenlere bedeli neyse iade edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER