ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:28

Alman siyasiler Türkçe dersinin yaygınlaşmasını istiyor


Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin ana dilleri Türkçeye hâkim olması gerektiği bir kez daha kabul gördü. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Uyum Konseyi Üyesi Siamak Pourbahri, Türkçe dersinin Gymnasium tipi okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını arzu ettiklerini söyledi. KRV Türk Toplumu Başkanı Deniz Güner de iyi bir Türkçe sayesinde gençlerin iş piyasasına daha sıkı tutunabileceklerini belirtti.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Uyum Konseyi Üyesi Siamak Pourbahri, Türkçe dersinin Gymnasium tipi okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını arzu ettiklerini söyledi. Rheinische Post gazetesine açıklamalarda bulunan Pourbahri, Türkçe dersiyle çocukların daha iyi Almanca öğrenmelerinin temelinin bu şekilde atılabileceğini belirtti. KRV Türk Toplumu Başkanı Deniz Güner de iyi bir Türkçe sayesinde gençlerin iş piyasasına daha sıkı tutunabileceklerini ve Türkçe dersinin Fransızcadan daha fazla okutulmasının KRV eyaletine faydalı olacağını savundu. KRV Eğitim Bakanlığı (Yeşiller) ise şu an okulların isterlerse Türkçe dersini verebileceklerini, buna kendilerinin engel olmadığını vurgularken, okulların dersi yerel şartlara göre vermelerinin faydasına dikkat çekti.

Yeşiller Milletvekili Sigrid Beer ise çok dilliliğin bir hazine olduğunu hatırlatarak talebe destek verdi. Baden-Württemberg Eyaleti’nde ise 2015/2016 öğretim yılında Stuttgart ve Mannheim’da pilot proje olarak hayata geçirilecek olan değişiklikte Türkçe dersinin ne şekilde okutulabileceği araştırılacak.

TÜRKÇEYE HAKİM OLANIN UFKU DAHA AÇIK OLUYOR

Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) KRV Milletvekili ve partisinin uyum sözcüsü Serap Güler de hem Baden-Württemberg Eyaleti’nin projesine hem de konseyin talebine destek verenlerin arasında yer aldı. Eyaletteki projeyi saygının bir parçası olarak algılayan Güler, “Türkçe diline hakim olan daha fazla ufka sahip oluyor.” açıklamasını yaptı. Sosyal Demokrat Parti KRV Eğitim Sözcüsü Renate Hendricks ise Türkçe dersinin öneminin arttığını hatırlatırken, bu talebin yanında öğretmen sayısının da yeterli olması gerektiğine işaret etti. Bu şartların yerine gelmesiyle birlikte Türkçe dersinin yaygınlaşabileceğini ifade eden Hendricks, Türkçe dersine talebin daha da artmasından dolayı mutlu olacağını ve bunun çok kültürlü Almanya’da ve iş hayatında önemli bir dil haline geldiğini savundu. Hendricks, Türk olmayanların da Türkçe öğrenerek fayda elde edebileceklerini ve Türkiye’nin Almanya ile Avrupa için olan ekonomik önemi nedeniyle avantaj sağlayacağını söyledi.

SON BEŞ YILDA TÜRKÇE ÖĞRENENLERİN SAYISI YÜZDE 60 ATTI

Talep Alman medyasında da büyük yankı uyandırırken, gazetelerde büyük oranda Türkçe dersine destek verilmesine dikkat çekti.Rheinische Post gazetesinde Frank Vollmer imzalı yorumda dil öğrenenlerin yeni bir dünyaya açıldıkları ifade edilirken, eyalet yönetimini Türkçeyi desteklemeye çağırdı. Eyalet Eğitim Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre eyalet genelinde şuan 12 okulda bin 345 öğrenci Türkçe dersi görüyor. Öte yandan Fransızca öğrenenlerin sayısı 225 bin 81, Latince eğitimi alanların sayısı ise 194 bin 905’lerde seyrediyor. Bin 465 ile Eski Yunanca ve 4 bin 421 ile Rusça öğrenenlerin sayısının da yüksek olması dikkatlerden kaçmıyor. Ancak son beş yılda Türkçe öğrenenlerin sayısının da yüzde 60 civarında arttığı belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER