ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:58

Alman siyasetçiden iftar daveti


Alman Hırıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU), önde gelen isimlerinden Armin Laschet, Kuzey Ren Vestfalya’da ilk kez iftar daveti verdi. Partisinin eyalet başkanı olan Laschet, verdiği iftarın bu zamana kadar davet edildiği iftarlara bir teşekkür olduğunu söyledi.

Birlik beraberliğin en fazla pekiştiği zaman dilimlerinden biri olan Ramazan ayı, Avrupa’da diyalog adına güzel tabloların oluşmasına vesile oluyor. CDU Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde (KRV) ilk kez verdiği iftar davetinde dostluk mesajları verildi.

İftarda davetlileri selamlayan eyaletin CDU Başkanı Armin Laschet, bu iftarın bir ilk olduğunu ve bunun arkasının geleceğini söyledi. Müslümanların yıllardır iftarlarına Müslüman olmayanları da davet ettiklerini vurgulayan Laschet, bu iftar daveti ile Müslümanlara karşılık vererek teşekkür etmek istediklerini belirtti.

Bununla birlikte parti olarak bundan böyle toplumdaki tanışmayı, kaynaşmayı ve diyalogda olmayı devam ettireceklerinin altını çizen Laschet bu davetin aynı zamanda Müslümanların KRV’de yaşamın bir parçası olduğunun da göstergesi olacağını ifade etti.

Laschet iftarda Müslüman, Hıristiyan ve farklı din, kültür ve ırktan insanların bir arada olmasının güzelliğine ve önemine vurgu yaptı. Müslümanların Ramazan boyunca oruç tutmalarını toplumdaki dayanışmayı, anlayışlı olmayı ve toleranslı olmayı geliştirdiğini vurgulayan CDU eyalet başkanı, dinin toplumdaki önemine vurgu yaparken şunları söyledi: “Siyaset her şeyi yapamaz. Siyasetin ulaşamadığı yerlere dinler ve inançlar ulaşır. Siyasetin boş bıraktığı toplumsal ve moral alanlarını böylece doldurmalıyız. Bu, aynı zamanda dinin saklanmaması tam tersine açıktan yaşanması anlamına da gelir”

Hıristiyanlık ile ortak noktalara da değinen CDU eyalet lideri, “Allah’a inanca saygı ve fakirlere sadaka konuları CDU’nun programının temelini oluşturan konular. Her gün daha çok sekülerleşen dünyada dünya dinlerinin değerlerini vurgulamaktır mesele. Birlikteliği ve aileyi güçlendirmek siyasetin en büyük vazifesidir.” şeklinde konuştu.

"FEDERAL ÇAPTA BİR İFTAR ARZULUYORUM"

Gazetemize verdiği özel demeçte iftarın diğer eyaletlere de örnek olacaklarını söyleyen Laschet, “Bu iftarın bir gün federal çapta da yapılmasını arzu ediyorum. Başbakan Angela Merkel bu konulara açık bir insan. Bir yerlerden başlanması gerekiyordu ve biz KRV’de başladık. Amerika da tüm göçmenleri davet ederek onore etme adetini bizde burada öğrenmeliyiz. Ama ümitliyim.” dedi. Müslümanlara açılım konusundaki düşüncelerini ise Laschet şöyle özetledi: “Artık Müslümanların partimize katılmalarını ve inançlarını daha sesli bir şekilde dile getirmelerini istiyoruz”

Ezan, ezan duası ve hemen ardından Hıristiyan din adamının İbranice duası ile açılan iftar davetine TD-IHK kurucularından Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Türkiye Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Hacı Halil Uslucan, İslami çatı kuruluşları temsilcileri, Alevi federasyonu temsilcisi, Genç ailesi temsilcileri ile spor ve kültür alanından çok sayıda davetli katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER