ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 22:03

Alman milyarder iş adamından "Nazi" itirafı


Almanya'nın küresel şirketlerinde ''Dr.Oetker''in Denetleme Kurulu Başkanı August Oetker, babasının nasyonal sosyalist olduğunu bildirdi.
August Oetker, haftalık yayımlanan "Die Zeit" gazetesindeki röportajda, babası Rudolf-August Oetker'in Nazi geçmişine ilişkin açıklamalarda bulundu.
''Babam bir nasyonal sosyalistti'' diyen Oetker, babasının, o dönem üvey babası Richard Kaselowsky'den etkilendiğini belirtti.
2007'de hayatını kaybeden babasının nasyonal sosyalist dönemi ile ilgili hiç konuşmak istemediğini kaydeden Oetker, "Bize 'çocuklar bu konuyla ilgili beni rahatsız etmeyin' diyordu" ifadesini kullandı.
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ise babasının nasyonal sosyalist düşünceye duyarlı olduğunu belirten Oetker, babası Rudolf-August Oetker'in kendisinin ve şirketinin nasyonal sosyalizm sistemine ne kadar derin bir şekilde karışmış olduğunu kamuoyu önünde ifade etmediğine dikkati çekti.
August Oetker, ''Belki, olduğu kişi olmak istemiyordu. Belki hayatının bir bölümünü düzeltmek istiyordu. Bunu anlayamıyorum'' değerlendirmesini yaptı.
Şirketin geçmişiyle ile ilgili gelecek hafta piyasaya çıkacak ''Dr. Oetker ve Nasyonal sosyalizm'' adlı bir kitap hazırlatan Oetker, gerçeklerin ortaya çıkması gerektiği hissini taşıdığı için kitabı hazırlattığını bildirdi.
1944-1981 yıllarında şirketin başına geçen Rudolf-August Oeker'in nasyonal sosyalizmin güvenlik teşkilatı olan SS'in (Schutzstaffel) askeri kolu Waffen SS üyesi olduğu ifade edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER