ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 14:48

Alman Milletvekili Ströbele, Snowden'la görüşmesini anlattı


Rusya'nın başkenti Moskova'da ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden ile görüşen Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Hans-Christian Ströbele, Snowden'ın en büyük isteğinin elindeki belgeleri Amerikan kongresinde masaya yatırmak ve açıklamak olduğunu söyledi.
Ströbele, Berlin'deki Federal Basınevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Snowden ile Moskova'da bir araya gelerek, casusluk iddiaları üzerine konuştuklarını ve Snowden'ın da konunun aydınlatılmasında Almanya'ya yardımcı olmak istediğini belirtti.
Görüşmede Snowden'ın avukatının da bulunduğu ve kendisine Snowden'ın Almanya'ya seyahatinin mümkün olamayacağını ifade ettiğini vurgulayan Ströbele, "Ancak Snowden, Almanya İçişleri Bakanı'nın güvenlik ve ikamet konusunda garanti vermesi durumunda Almanya'ya gelmeye hazır" dedi.
Almanya'dan federal savcının, Rusya'ya giderek Snowden'ın ifadesine başvurabileceğini dile getiren Ströbele ancak Snowden'ın bu konuda çekinceleri olduğunu, Rusya topraklarında böyle bir uygulamanın sorun teşkil edebileceğini kendisine aktardığını dile getirdi.
Snowden'ın görüşmede özellikle ABD karşıtı olmadığını ve Amerika halkına zarar vermek istemediğini vurguladığını belirten Ströbele, ""Snowden'ın en büyük isteği, elindeki belgeleri Amerikan kongresinde masaya yatırmak ve açıklamaktır" ifadelerini kullandı.
(Devam edecek) 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER