ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:57

Alman komutandan Vali Kızılcık'a ziyaret


 Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde görev yapan Alman askerlerine ait malzemelerin Trabzon üzerinden geri sevki nedeniyle şehre gelen Almanya Silahlı Kuvvetleri Müşterek Üsler ve Destek Komutanı Tuğamiral Manfred Nielson beraberindeki heyetle, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ı makamında ziyaret etti.

        Vali Kızılcık, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Almanya arasındaki dostluğun önemine değinerek, “Türkiye ve Almanya olarak dostluğumuz çok derin ve eskilere dayanıyor. Sadece Trabzon’daki bu misyonla başlamıyor. Bu ziyaretin özellikle iki ülke arasındaki dostluğun ve işbirliğin artmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

        Alman askeri malzemelerinin sevk sürecinin problemsiz bir şekilde gerçekleşmesi için yaklaşık 6 aydır çalışmalar yapıldığına değinen Kızılcık, “Her şeyden önce Afganistan’dan bu misyonun bitirilip tekrar ekipmanların ve askerlerin eve dönüyor olması çok önemlidir. Bu çekilme sürecinin Türkiye ve Trabzon üzerinden yapılıyor olması bizim şehir olarak ne kadar önemli bir lojistik üs olduğumuzu ortaya koyuyor. NATO üyesi ülkeler olarak işbirliği yapmamız en doğal olanıdır. Ama onun ötesinde Türkiye ve Trabzon olarak biz yaklaşık 2,5 yıl sürecek olan çekilme sürecinin en iyi şekilde gerçekleşmesi ve bu sürede görev yapacak olan asker ve sivillerin en iyi şekilde ağırlanması için gerekli tedbirleri aldık. Havalimanından deniz limanına kadar yapılacak olan transferle ilgili tedbirler alındı. Kalan misafirlerin burada rahat edebilmeleri ve kendilerini evlerinde hissetmeleri için her türlü kolaylığı sağlıyoruz.” dedi.

        Yapılan anlaşmalar gereği Alman askerlerin dışarıda üniformasız olarak dolaşmaları gerektiğini ifade eden Kızılcık, oluşacak ufak bir olumsuzlukta gerekli tedbirlerin ivedilikle alınacağını sözlerine ekledi.

        Almanya Silahlı Kuvvetleri Müşterek Üsler ve Destek Komutanı Tuğamiral Manfred Nielson ise birkaç aydır yapılan hazırlıkların tamamlandığını ve Afganistan’tan kalkan ilk kargo uçağının bugün Trabzon’a indiğini belirtti. Bu işbirliği ile Türk- Alman ilişkilerinde yeni bir bölüm açıldığını söyleyen Nielson, “Bu vesile ile size yardımlarınız ve destekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Ocak ayından bu yana burada bulunan askerlerimiz Trabzon halkının gösterdiği ilgi ve alaka sayesinde kendilerini evlerindeymiş gibi hissediyorlar. Bekleme süreci bitti ilk uçak indi, çalışmalara başladık. İleriye yönelik işbirliğimiz artarak devam edecek." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER