ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 18:05

Alman Komutan: "Patriotlar kullanıma hazır"

Alman Komutan: "Patriotlar kullanıma hazır"


Kahramanmaraş’a konuşlandırılan Patriot Savunma Sistemi’nin kurulumunun tamamlandığı bildirildi. Dün akşam itibariyle Patriot bataryalarının olası saldırılara karşı operasyonel hale gediğini belirten Alman Harekât Birliği Komutanı Albay Marcus Ellermann, Gazi Kışlası'na kurulan 2 Hava Savunma Sisteminin hazırlık çalışmaları tamamlandı. Sistemler dün akşamdan itibaren harekât imkan ve kabiliyetine sahip.” dedi.

Kahramanmaraş Valiliği'ne ziyarette bulunan Albay Marcus Ellermann, Vali Şükrü Kocatepe’ye kurulan sistemle ilgili bilgi verdi.

Burada gazetecilerin de sorularını cevaplandıran Albay Ellermann, Patriotların Almanya’dan Kahramanmaraş’a nakilleri ve konuşlandırılması sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendilerine büyük destek sağladığını söyledi. Ellermann, bir haftalık hazırlık çalışmalarının ardından Patriot Hava Savunma Sistemleri'nin aktif hale geldiğini aktardı.

Bir gazetecinin, "Patriotlara ait radar sisteminin insanlar üzerinde etkisi var mı?" şeklindeki sorusunu Ellarmann, “İnsanlara zararlı hiçbir şey yok. Radar sistemleriyle ilgili olarak bir takım önleyici mesafeler vardır. Bu mesafelere uyulduğu takdirde hiçbir sorun çıkmayacaktır.” diye cevapladı.

"İSKENDERUNDA'Kİ OLAY ÜZÜNTÜ VERİCİ"

İskenderun’da Alman askerlerine yönelik olarak düzenlenen saldırının üzüntü verici olduğunu ifade eden Ellermann, şöyle konuştu: “Türk güvenlik güçleri o konuda çok iyi görev yaptılar. Münferit bir olay olduğu çok net bir şekilde görülüyor. Kahramanmaraş halkı bizi gayet güzel karşıladı. Burada bu tip tatsız olayların yaşanacağını sanmıyorum.”

"KAHRAMANMARAŞ MUTFAĞI SON DERECE LEZZETLİ"

Kahramanmaraş mutfağının son derece lezzetli olduğunu da anlatan Ellermann, "Gerçekten çok lezzetli yemekler var. Özellikle Maraş dondurması ve yemeklerine hayran kaldık. Daha önceden Maraş dondurmasının ününü duymuştuk. Tüm askerlerim dondurmadan tatma fırsatı buldu.” ifadelerini kullandı.

VALİ KOCATEPE: ASKERLER NATO İTTİFAKI ÇERÇEVESİNDE ÜLKEMİZİN TALEBİ ÜZERİNE GELDİ

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ise Alman Harekât Birliği Komutanı Marcus Ellermann’ın göreve başladığını ve Hava Savunma Sistemi'nin faaliyete geçtiğini bildirmek üzere valiliği ziyaret ettiğini söyledi.

Suriye’den gelebilecek füze saldırılarına karşı Patriot Hava Savunma Sistemleri'nin bir bölümünün Gazi Kışlası'na kurulduğunu hatırlatan Kocatepe, “Bu çerçevede 350 Alman askeri ilimizde bulunuyor. Nasıl ki bizim askerimiz Afganistan’a, Bosna Hersek’e gidiyorlarsa, Alman askerleri de NATO ittifakı çerçevesinde ve ülkemizin talebi doğrultusunda şehrimizde görevlendirildiler. Burada bizim ev sahipliğimize ve misafirperverliğimize ihtiyaçları var.” dedi.

Alman komutan Ellermann’a Kahramanmaraş halkının hassasiyetleri konusunda uyarıda bulunduğunu da aktaran Kocatepe, “Askeri birlik olmaları nedeniyle dışarıdaki davranışlarında Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi gibi olmadığını izah ettik. Birliğin başındaki komutanlar ülkemizi tanıyor. Askerlerine gereken emirleri verdiğini söylediler. Umarım Kahramanmaraş’taki ikametleri süresince herhangi bir tatsızlık yaşamazlar.” diye konuştu.

Vali Şükrü Kocatepe’nin makamında gerçekleştirilen ziyarete, Garnizon Komutanı Albay Kaan Kazaz, İl Jandarma Komutanı İsmail Cömert ve Emniyet Müdürü Metin Aşık da katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER