ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 19:12

Alman istihbaratı, artık kendi milletvekilini izlemeyecek


Almanya'nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Dairesi'nin, artık Sol Parti milletvekillerini izlemeyeceği ifade edildi.
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi'ye gönderdiği mektupta, Anayasayı Koruma Dairesi'nin Sol Parti milletvekillerini izlemeyeceği ancak partideki aşırı eğilimler ve Komünist Platform oluşumuna yönelik gözetimini sürdürüleceğini belirtti.
Maiziere, izleme önceliğinden ve milletvekilliğinin özel durumundan dolayı Anayasayı Koruma Dairesi'nin artık milletvekillerinin izleme dışında tutulacağını ifade etti.
Öte yandan, alınan bu kararın sadece Federal Meclis milletvekilleri için geçerli olduğunu, eyalet meclisi milletvekillerini kapsamadığı öğrenildi.
Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Gysi, bu karardan dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, Sol Parti'nin Federal Meclis'te 64 milletvekili ile ana muhalefet partisi olduğuna işaret etti.
Gysi ayrıca, parti içindeki grupların izlenmesine devam edilmesini ise saçma, yanlış ve anayasaya aykırı olarak değerlendirdi.
Eski Sol Parti Milletvekili Bodo Ramalow'un başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi, geçen yıl ekim ayında, Anayasayı Koruma Dairesi'nin milletvekillerini izlemesinin anayasa ihlali olduğuna hükmetmişti. Mahkeme, sadece görevlerini aktif ve saldırgan bir şekilde özgür demokratik temel düzene karşı mücadele için kötüye kullanan milletvekillerinin izlenebileceğini belirtmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER