ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2013 Pazartesi 15:25

Alman Cumhurbaşkanı Gauck'un Soçi'ye gitmeme kararı


Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Cumhurbaşkanı Gauck'un Soçi'ye gitmeme kararına ilişkin, "Cumhurbaşkanı'nın bu kararını dikkate alıyoruz ve federal
hükümet olarak bu konuda yorum yapmıyoruz"
dedi.

Seibert, düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Soçi'ye gitmeme kararı hakkında hükümetin yorum yapmasının doğru olmayacağını belirtti.

"Cumhurbaşkanı'nın bu kararını dikkate alıyoruz ve federal hükümet olarak bu konuda yorum yapmıyoruz" diyen Seibert, Başbakan Angela Merkel'in Cumhurbaşkanlığı tarafından bu konuda daha önce bilgilendirilip bilgilendirilmediğine ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Soçi'de, 7-23 Şubat'ta düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları açılışında Almanya hükümetinin temsil edilip edilmeyeceği sorusu üzerine ise Seibert, bu konuda henüz bir karar alınmadığını söyledi.

Bu konuda öncelikle yeni koalisyon hükümetin kurulmasının beklendiğini ifade eden Steffen Seibert, "Ancak hükümetin kurulmasının ardından Soçi'ye, sporcularımıza destek vermek için hükümetten hangi temsilcilerin gideceğine karar verilebilir. Spordan sorumlu bakanın gitmesi düşünülebilir" dedi.

 "Rusya tutumumuzu çok iyi biliyor"

Almanya ile Rusya arasındaki ilişkilerde, insan haklarının her zaman önemli konulardan biri olduğunu kaydeden Steffen Seibert, şöyle devam etti:

"Her düzeyde çok yoğun temas yürüttüğümüz Rusya hükümeti, insan hakları konularındaki tutumumuzu çok iyi bilmektedir. Federal hükümet ve bizzat Başbakan, çeşitli vesilelerle tutumumuzu tekrar tekrar muhataplarımızın dikkatine sunmaktadır. Tartışmalı bulduğumuz uygulamalar ve bazı bireysel olaylar konuşulmaktadır. Bu konular üzerinde açık bir şekilde konuşmak, Almanya ile Rusya arasındaki ilişkilerin ve ortaklığın da bir parçasını oluşturmaktadır."

Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcılarından Sebastian Fischer de Rusya ile ilişkiler hakkında sorulara yanıt verirken, Rusya'nın her zaman için Almanya'nın önemli bir ortağı olduğunu söyledi.

Fischer, demokrasi ve insan hakları konularında Rusya ile açık bir diyalog yürüttüklerini, Moskova ile "her zaman aynı görüşte olmadıklarını" belirtirken, diğer yandan Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesi ve İran nükleer anlaşmazlığına çözüm gibi konularda Rusya ile yakın işbirliği içinde olduklarını vurguladı.

Ukrayna'daki gelişmeler

Hükümet sözcülerinin olağan basın toplantısında, Ukrayna'daki yönetim karşıtı gösteriler ve Almanya'nın politikası da gündeme geldi. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya hükümetinin hem yönetim hem de muhalefetin temsilcileriyle görüşmeler yaptığını belirterek, "Ukrayna hükümetiyle her düzeyde temaslarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor. Aynı zamanda sivil toplumla, muhalefet güçleriyle çok sayıda temas yürütüyoruz" dedi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER