ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 16:32

Alman Bakanlar Kurulu iki günlük kampa girdi


Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığındaki federal kabine, Berlin yakınlarında bulunan Meseberg Sarayı'nda bir araya geldi.

Başkent Berlin'e yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Meserberg'de iki gün sürecek Bakanlar Kurulu toplantısında, 2014 yılı için hükümetin programı görüşülecek. Almanya'da yaklaşık 1 ay önce oluşan yeni kabine üyelerinin birbirlerini daha iyi tanımasının da amaçlandığı toplantıda, her bakanının önemli bulduğu ve gerçekleştirmek istediği projelerini anlatma fırsatı bulacağı kaydedildi.

Toplantıda ağırlık konularının emeklilik ve enerji reformu ile asgari ücretin olacağı ifade edildi.

Noel tatilinde kayak yaparken kalça kemiğinin çatlaması sebebiyle koltuk değnekleri ile Meseberg Sarayı'na gelen Merkel, toplantı öncesi Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel ile yaptığı açıklamada, bu hükümetin 3 partiden oluştuğunu, ancak bir hükümet olduğunu vurguladı. Merkel, ''Her bakanın her projesi tüm hükümetin projedir'' ifadesini kullanarak birlikteliğe vurgu yaptı.

Almanya'nın ekonomik gücünün korunması, emeklilikte iyileştirme yapılması, kuşaklar arası adaletin sağlanması, uygun ve çevre dostu enerji ile sağlam mali durumun hükümetin önemli konuları olduğuna dikkati çeken Merkel, merkezi konulardan birinin de Avrupa'nın ve Almanya'nın dünyadaki rolü olduğunu kaydetti.

Merkel, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in İsviçre'de olması sebebiyle toplantıya bu akşam veya yarın katılacağını söyledi.

Gabriel de, hükümetin 5 haftadan beri görevde olduğuna işaret ederek, hükümetin iyi bir başlangıç yaptığını belirtti.
Toplantının sonuçları yarın Başbakan Merkel ve Sigmar Gabriel tarafından açıklanacak.

Almanya'da geçen yıl Eylül ayında yapılan genel seçimlerden sonra aralık ayında Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasına koalisyon hükümeti kurulmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER