ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 12:28

Alman askerlerinin şikayetçi olduğu iddiası


Almanya'da Federal Meclisin Alman askerlerinden sorumlu yetkilisi Hellmut Königshaus, Türkiye'de Kahramanmaraş'ta bulunan Alman askerlerin kötü koşullar içinde bulundukları yönünde hazırladığı raporla ilgili olarak, Türkiye'nin bu konuda tek başına sorumluluk taşımadığını belirtti.
     Königshaus, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, "ev sahibi Türkiye'nin bu konuda tek başına sorumluluk taşımadığını" ifade ederek, hijyen konusunda Türk ve Alman makamları arasında yetki alanlarında belirsizlik olduğunu, yetki alanlarının netleştirilmesi gerektiğini kaydetti.
     Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Alman askerlere daha fazla saygı gösterilmesini isteyerek, ''Dost olarak geldik, dost olarak ağırlanmak istiyoruz'' dedi.
     Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de Alman askerlerin görev şartları konusunda Türk ile Alman makamlarının sürekli temasta olunduğunu belirtti.
     Königshaus, Patriot savunma sistemlerini kullanmak amacıyla NATO kapsamında Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Alman askerlerinin görev yaptığı koşullardan şikayet ettiği raporu, Federal Meclis'in Savunma Komisyonu'na sunmuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER