ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:13

Alman askeri malzemelerin Trabzon üzerinden sevki sürüyor


 Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde görev yapan Alman askerlerine ait malzemelerin Trabzon üzerinden geri sevki devam ediyor. Bu kapsamda bugün Danimarka’ya ait Suecia Seaways isimli gemiye yaklaşık 200 askeri araç ve malzeme yüklendi. Akşam saatlerinde yola çıkacağı belirtilen geminin, 10 Ağustos’ta Almanya’nın Emden limanına ulaşması bekleniyor.

Afganistan'daki ISAF'ın görev süresinin 2014 yılı sonuna doğru bitecek olmasından dolayı burada görev yapan ülkelerin geri çekilmesi sürüyor. ISAF bünyende görev yapan Almanlar da iki ülke arasında varılan anlaşma gereği Afganistan’daki askeri malzemeleri Trabzon üzerinden Almanya7ya sevk ediyor. Afganistan’daki askeri malzemelerini kargo uçaklarıyla Trabzon Havalimanı’na oradan da deniz limanına aktaran Almanlar, buradaki Lojistik Aktarma Noktası’ndaki ayrıştırma, bakım ve tasnif işleminin ardından da gemiyle malzemeleri Almanya’ya gönderiyor. Daha önce bazı askeri malzemelerin yüklendiği gemilerle sevkiyat yapılırken, askeri araçların yüklendiği ilk gemi ise bugün yola çıktı.

Sevkiyat nedeniyle, Almanya Müşterek Üsler ve Destek Komutanı Koramiral Manfred Nielson, Trabzon Lojistik Aktarma Noktası Komutanı Albay Frank Wolter ve diğer yetkililerin katılımıyla Trabzon Limanı’ndaki lojistik aktarma noktasında basın toplantısı düzenledi. Afganistan'daki ISAF'ın görev süresinin 2014 yılı sonunda bitecek olmasından dolayı geri çekilme işleminin başladığını hatırlatan Koramiral Nielson, Afganistan'daki Alman askeri malzemelerinin Trabzon üzerinden sevkine geçtiğimiz aylarda başlandığına değindi. Nielson, Afganistan'dan uçakla getirilen malzemelerin lojistik merkezindeki işlemlerin ardından gemilere yüklenerek Almanya'ya götürüleceğini belirtti.

Bugün askeri araçları taşıyan ilk geminin Trabzon’dan hareket edeceğini ifade eden Nielson, “Bugün yükleme yapılan gemi sadece Alman askeri malzeme ve araçlarını değil, aynı zamanda Belçika, Norveçlilerin de bazı malzemelerini yükleyecek. Devamında da Portekiz’e uğrayacak ve orada Hollanda’ya ait bazı malzemeleri yükledikten sonra 10 Ağustos’ta Almanya’ya varmış olacak.” dedi.

Silah ve mühimmat gibi hassasiyet arz eden malzemelerin Afganistan'dan uçakla direkt Almanya'ya götürüldüğünü kaydeden Nielson, Trabzon üzerinden kesinlikle silah ve mühimmat sevkiyatının olmayacağının altını çizdi. Kraus, Trabzon'dan gidecek zırhlı araçların silahlarının da sökülmüş olacağını vurguladı.

Bir soru üzerine, ISAF’ın görev süresinin bitmesinin ardından da Afganistan’da asker bırakacaklarını söyleyen Nielson, ancak bu konuda kesin bir karar alınmadığını, bakanlar kurulunun da onayı ile 600 ila 800 arasında askerin orada bırakılabileceği düşüncesinin gündeme geldiğini belirtti. Ülkeler arasında bu konuda görüşmelerin de devam ettiğini ifade eden Nielson, bunun nasıl olması gerektiği konusun hala tartışıldığını sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından, Alman askeri yetkililer, askeri araçların gemiye yüklenmesi ve yapılan işlemleri basın mensuplarına yerine gösterdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER