ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 18:34

Alkollü mekanlarda silah yasağı

Alkollü mekanlarda silah yasağı

CHP'den 'alkollü mekanlarda silah taşınması yasaklansın' teklifini sundu.


CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, '6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğen Aletler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sundu.

Kanunun birinci maddesinde yapılacak değişiklik ile düğün salonları, bar, gazino, gece kulübü gibi alkollü içki sunumu yapılan tüm eğlence yerlerinde silah taşınması yasaklanıyor. Silah taşıma yasağı getirilen yerlere ilişkin bu yasağa uyulmaması halinde ise uygulanacak cezalar hapis cezası olarak yeniden düzenleniyor.

Uygulanacak yaptırım 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası şeklinde dönüştürülüyor. Alkollü içki sunumu yapan mekanlarda fazlasıyla karşılaşılan silah kullanımının bu şekilde önüne geçilmesi amaçlanıyor. Son dönemde sıkça rastlanan alkollü mekanlardaki silahlı çatışma görüntülerinin ve yaşanan acıların önüne geçilmesi öngörülüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, gerekçe bölümünde "Bireysel silahlanma çağımızın en önemli toplumsal tehditlerinden biri haline geldi. Dünya genelinde son dönemlerde yükselmekte olan bireysel silahlanma beraberinde pek çok üzücü olayı ve katliamı beraberinde getirdi. Bireysel silahlanma ABD'den Norveç'e kadar pek çok ülkede unutulmayacak acılar bıraktı. Bireysel silahlanma eğilimi Türkiye'de de fazlasıyla tehlikeli bir şekilde yaşanıyor. Ülkede bireysel silahlanmadaki artış ve bu yöndeki eğilim ciddi tehlike işaretleri veriyor." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER