ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:50

"Alkol yasası kaçak içkiyi artırır"

"Alkol yasası kaçak içkiyi artırır"


Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Metin Genççakır, alkol ürünlerine getirilen satış kısıtlamasının küçük esnafı zor durumda bırakacağını savundu. Genççakır, “Alkol ürünlerine getirilen satış kısıtlaması, sigarada olduğu gibi alkol ürünlerinde kaçağı artırır." dedi.

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(SESOB) Başkanı Metin Genççakır, alkol satışına düzenleme getiren yasayı değerlendirdi. Yasanın küçük esnafı zor durumda bırakacağını öne süren SESOB Başkanı Metin Genççakır, “Yasal düzenleme ile 22.00 ile 06.00 saatleri arasında alkol ürünlerinin satılmasına yasak getiriliyor. Bu durum küçük esnafımızı etkileyecek ve ekonomik anlamda zora sokacaktır. Sigaraya getirilen yasak, yurda sokulan kaçak sigara işini artırdı. Alkol ürünleri hakkında da aynı şeyler olabilir. Kaçak alkol ürünlerinin vatandaşımızın sağlığına ne etkiler yaptığını geçtiğimiz dönemde yaşanan olaylarda tecrübe ettik." değerlendirmesinde bulundu.

Öncelikle alkol ürünleri satan ulusal marketler hakkında bir düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen SESOB Başkanı Metin Genççakır, "Özel hayata hani müdahale edilmeyecekti? Bu yasal düzenleme ile sanki biraz müdahale ediliyor gibi. Global dünyadan bahsediliyor, ancak bu tür düzenlemeler yapılıyor. İçki içme ile satış yapılması farklı şeyler. Yasal düzenleme yapılacaksa içki içip taşkınlık yapanlar hakkında düzenlemeler yapılmalıdır." eleştirisini getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER