ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:33

Alkol şiddete yol açıyor

Alkol şiddete yol açıyor


Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Dünya Sağlık Örgütü koordinasyonu ile 26-27 Nisan’da düzenlenecek olan 'Global Alkol Politikaları Sempozyumu'na konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Mark A. Bellis, alkol tüketimi ile şiddetin de artış gösterdiğini belirtiyor.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Dünya Sağlık Örgütü koordinasyonu ile 26-27 Nisan’da düzenlenecek olan 'Global Alkol Politikaları Sempozyumu' 53 Ülkeden Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri başta olmak üzere 1200’ü aşkın konusunda uzman ismi ağırlayacak. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan sempozyuma Dünya Sağlık Örgütü Genel Başkanı Dr. Margaret Chan da katılıyor. Sempozyum, Türkiye ve dünya siyasetine alkol politikaları önerileri sunmak, alkol politikaları alanında çalışmalar yapan uluslararası aktörlerle bilgi paylaşımında bulunmak ve toplumda alkol tüketiminin zararları ile ilgili farkındalık sağlamayı amaçlıyor.

Şiddetin Önlenmesi için Dünya Sağlık Örgütü İşbirliği Merkezi, Kamu Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mark A. Bellis. Sempozyumda, ‘Alkol Kullanımına Bağlı Şiddet ve Mağduriyetleri’ anlatacak olan Bellis, alkol tüketimi ve tüm şiddet türleri arasında kuvvetli psikolojik, sosyal ve kültürel bağlantıları olduğu konusunda bilimsel yazıları ile tanınıyor.

Prof. Dr. Mark Bellis, daha önce BBC’ye verdiği röportajda; İngiltere’de North West Kamu Sağlığı Araştırma Merkezi’nce yapılan önemli verileri açıklamıştı. Bellis, bu açıklamasında, alkole bağlı şiddet olaylarında 16 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtmişti. Röportajda küresel olarak kişiler arası şiddetin kamu sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Bellis, şiddetin fiziksel ve akıl sağlığı üzerindeki etkileri tedavi etmenin, sağlık hizmetleri açısından büyük bütçelere mal olduğunu ifade etmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER