ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 12:14

Aliyev, doğumunun 90. yılında anılıyor

Aliyev, doğumunun 90. yılında anılıyor


Kars Azerbaycan Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, Haydar Aliyev’in doğum yıl dönümünde en güçlü mirasının, bağımsız Azerbaycan Devleti olduğunu ve Aliyev’in otuz yıla aşkın bir dönemde adının ülke ile kopmaz bağlar oluşturduğunu ifade ederek, “Ulu önder Haydar Aliyev’i rahmetle anıyoruz.” dedi.

Başkonsolos Süleymanov, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl doğumunun 90. yılının kutlandığı Haydar Aliyev`in geçmişi ile her zaman gurur duyduğu, gelecek kuşakların kaderi ile kaygılandığını ve onun sayesinde Azerbaycan’ın bir devlet olarak tarihin zor dönemeçlerinden ve sınavlarından geçtiğini bildirdi.

Azerbaycan`ın dış politikasının temel prensiplerini 'Ulu Önder Haydar Aliyev'in' oluşturduğunu ifade eden Süleymanov, Aliyev'in, Hazar Denizi’ndeki petrol kaynaklarını iyi bir ekonomik koz olarak kullanıp, ülkesine ekonomik bağımsızlık da kazandırdığının altını çizdi. Bugün de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu gelenekleri devam ettirerek, Azerbaycan`ın mevkiini uluslararası alanda daha da kuvvetlendirdiğini yazılı açıklamasında aktaran Süleymanov, şöyle devam etti:

“Artık Azerbaycan, küresel siyasi alanda sıradan katılımcı değil, bölgesel önem taşıyan projelerin girişimcisi ve partneri, uluslararası alanda kendi nüfuzu ile seçilen bir ülkedir. Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi her iki ülke için çok önemlidir. Azerbaycan, 1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra 9 Kasım 1991’de onu tanıyan ilk ülke Türkiye oldu. 14 Ocak 1992’de Azerbaycan-Türkiye diplomatik ilişkileri kuruldu. O dönemden bu yana Türkiye’nin Azerbaycan’da, Ağustos 1992’den bu yana Azerbaycan’ın Türkiye’de diplomatik temsilciliği faaliyette bulunmaktadır.

Haydar Aliyev’in, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine ilişkin politikasına değinerken, 'Tek millet, iki devlet' sözü ile anılan Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin, karşılıklı stratejik ortaklık anlayışı çerçevesine oturtulmasındaki katkısı unutulamaz. Nitekim hem anlamlı sözünün altını dolduran hem de iki ülkenin dostluğunu olduğu kadar, gücünü ve etkisini de pekiştiren bu politikalar olmuştur. İki ülke ekonomik, siyasi, askeri ve güvenlik bağlamında sıkı bir işbirliği oluşturmuştur. 1994 yılının 20 Eylül tarihinde 'Asrın Antlaşması' imzalandı. Daha sonra Aliyev, o zaman için bir hayal sayılan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı için kolları sıvadı. Zorluklara, bu proje bir ütopya diyenlere ve engellere aldırmadı, amacına ulaştı. Bugün BTC ile Türkiye üzerinden dünya piyasasına Azerbaycan petrolü sunuluyor, bu hattın tersi istikametinde ise Azerbaycan'a bilimsel, kültürel ve ekonomik gelişim geri dönüyor. Azerbaycan'ın Türkiye ile ilgili enerji politikaları sadece BTC ile sınırlı kalmadı. Haydar Aliyev'in başlattığı bu politikalar Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından başarıyla devam ettirilerek, Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz hattı, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı projeleri ile birlikte Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Türkiye'ye önemli yatırımlar gerçekleştirdi ve bunlar artarak devam edecektir. Bugün Azerbaycan, Türkiye üzerinden başka bir önemli proje olan Trans Anadolu Doğalgaz Hattı üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Azerbaycan, Türkiye ile birlikte bölgede en mühim küresel enerji ve nakliyat projelerinin iştirakçisi ve teşebbüsçüsüdür. Milli liderimiz Haydar Aliyev'in siyasi iradesi ve uzak görenliyi sayesinde gerçekleşen Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum gaz boru hattı ülkelerimizi daha sıkı birleştirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararlılığı sonucu önümüzdeki sene Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun inşasının tamamlanması ülkelerimizin imkanlarını daha da genişletecek ve daha büyük proje ve programların gerçekleştirilmesine imkan sağlayacaktır.

Azerbaycan ekonomisi, bugün dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir ve ülkede her alanın gelişim rayına oturduğu hissediliyor. İşte tüm bunların bir mimarı var ve o da Azerbaycan halkının lideri Haydar Aliyev'dir. Onu rahmetle anıyor, aziz hatırası karşısında saygıyla baş eğiyoruz. Allah rahmet eylesin.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER