ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 14:02

Ali İsmail Korkmaz davası


CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ali İsmail Korkmaz davasına ilişkin, "Bu davanın Eskişehir'den Kayseri'ye alınmasının tek bir nedeni var. Katilleri korumak, mağdurları yıldırmak ama biz yılmayacağız" dedi.
Tanrıkulu, üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın Kayseri'de görülen ilk duruşması sırasında, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'da Gezi Park'ında başlayan süreçte kitlelerle ve milletvekilleriyle birlik ve dayanışma içerisinde olduklarını söyledi.
Bu ortama hükümetin dayanamadığını öne süren Tanrıkulu, "7 yurttaşımız Türkiye'nin değişik yerlerinde yaşamını yitirdi. 10'dan fazla yurttaşımızın şu anda gözleri yok, gözleri çıkarıldı. Onlarca insanımız yaralandı. Ama yılmadılar, biz de yılmadık. Türkiye'nin her yerinde dayanışma içerisinde olduk" diye konuştu.
Davanın Kayseri'de görülmesini eleştiren Tanrıkulu, şunları kaydetti:
"Eğer bu cumhuriyet, bir yargılamayı olayın gerçekleştiği yerde yapamıyorsa o cumhuriyete hukuk devleti denemez. Eskişehir'de bugüne kadar onlarca dava görüldü. Türkiye'nin pek çok yerinden davalar güvenlik sebebiyle Eskişehir'e verildi. Bu davanın Eskişehir'den Kayseri'ye alınmasının tek bir nedeni var. Katilleri korumak, mağdurları yıldırmak ama biz yılmayacağız. Nerede olursa olsun mağdurların, halkımızın yanında olacağız. Bu yargılamaların adil olması bakımından, gerçek katillerin ortaya çıkması için sürekli dayanışma içinde olacağız."
Tanrıkulu'nun konuşması sırasında adliye önüne kurulan barikatları aşmak isteyenlerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Gruptakilerden bazıları, pankartların sopalarını polise fırlattı.
Bu arada, iddianamenin okunması tamamlandıktan sonra duruşmaya yeniden ara verildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER